Rind valus 25.10.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere

Selline huvitav probleem tekkis.
Eellugu: Käisin tugeva kõhuvaluga erakorralises ja seal avastati neerukivi, välisel teel purustati see ära ja kõik sai korda. Tehti ka viimane röntgen (kontrastainega - 4 pilti) ja kivi oli kadunud. Mainiksin ka igaks juhuks ära, et 2 aastat tagasi muutus elustiil palju istuvamaks (kolisin maalt linna ja töö on istuv) ja sellega koos tõusis ka kehakaal kuskil 15kg.

Kaks päeva peale röntgenil käimist aga hakkasin tundma paremas rinnas valu ja järgnevatel päevadel oli valu katsumisel keskmise tugevusega ning tundus ka, et rind on natuke suurem. Meditsiiniõest abikaasa oli tööl näinud, et selline asi võib olla allergia kontrastaine vastu ja jäin ootama selle möödumist. Kuskil poole kuu või kuuga läks valu rinnas poole väiksemaks, võibolla ka vähenes hästi natuke rinna suurus, aga kindel selles ei ole. Allergia oleks pidanud selleks ajaks juba mööduma, seega allergia on vist välistatud.

Nüüd on röntgenist möödunud peaaegu 2 kuud, aga rind on endiselt valulik ja veidi suurem. Valu on väiksem kui alguses, aga siiski on jäänud valutugevus pidama teatud tasemele.

Pealtvaadates ei ole näha paistetust ega muud visuaalset erinevust, peale väikse suurusevahe. Valulik pole rinnanibu, vaid seda ümbritsev seesmine kude. Katsudes on rinnanibu ümbritsev kude natuke kõvem.

Kui rinda ärritada (laps toksas käega selle pihta), siis hiljem on paistnud, et rind oleks suurem. Ka on paistnud, eriti algusepoole, et peale kuuma dušši võib samuti veidi suurem olla, mis aga taandub mõne aja pärast. Väga adekvaatselt seda muutumist hinnata ei oska, sest vahe pole suur ja rinna suurus oleneb ka kehahoiakust jms.

Juhul, kui oskate öelda, mis seda põhjustab ja välja pakkuda ka ravi, siis sooviksin ka teada, et kas selline ravi läheks ravikindlustust mitte omavale inimesele väga kalliks? Hetkel on olukord, kus ravikindlustus lõpeb poole kuu pärast ja võib tekkida sisse kuuajaline vahe, kui oleks võimalik ravikindlustus taas saada.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tegemist võib olla günekomastiaga, mille sisuks on rinna näärmelise koe suurenemine või aktiviseerumine meestel. Põhjuseks enamasti mees ja naissuguhormoonide tasakaaluhäire. Tüüpiliseks põhjuseks on ülekaal, kuid kindlasti tuleb välistada ka munandihaigused. Esmalt tuleb selgeks teha millega tegu ja alles siis saab kõneleda ravist. Alustama peaks visiidist - läbivaatusest ja hormoonuuringutest. Mis on väga kallis, on vägagi individuaalne. ülikooli meestekliiniku hinnakirja leite: www.meeste.kliinik.ee