Sperma on täitsa alguses pruun. 15.11.22 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere. Seksides olen tähele pannud, et sperma esimesed tilgad on pruunid (ei lase sisse), sealt edasi tavaline valkjas. Mingeid vaevusi, enesetunde muutusi jm sellist ei ole. Teen üsna aktiivselt tervisesporti, suvel oli tavaline koormus näiteks 10..20km jooksu ja 60km ratast nädalas, lisaks ujumine. Ülekaalus ei ole, alkoholi tarvitan nädala lõpus mõni õlu. Töö on istuv, töötan nii päriskontoris kui kodukontoris. Sekspartner on püsiv kuid me ei ela permanentselt koos. Elu on olnud suhteliselt kiire ja vahel ei saa magada piisavalt (uni on mul hea kuid palju tööd) ehk siis võibolla stressi palju. Millest see nähtus võib olla? Kas mingi põletik või haigus partnerilt (ei saa ju välistada) ?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Pruun värvus spermas tekib enamasti mõned päevad peale vere sattumist sugutrakti. Kui pruun on sperma esimene osa, siis on vereleke enamasti eesnäärme tasandil. Samas, sperma värvus võib muutuda ka mõne toiduaine kasutamisel või ka väga harva seksi puhul.
Mis on põhjuseks, tuleks välja selgitada. Peamised põhjused on põletik ja sellest tingitud armistumised eesnäärmes ja suguteedes, aga välistama peab ka kasvajalised haigused. Aitavad siin sperma analüüs, sugutrakti süvendatud ultraheliuuring ja vajadusel ka eesnäärme sekreedi analüüsid. Tulge vastuvõtule!