testosterooni asendusteraapia 27.10.04 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere Dr. Punab,

Olen 30 a mees ja mulle teeb muret aastatega halvenenud kontsentrantsioonivöime ja mälu. Töenäoliselt on selle pöhjuseks madal testosteroonitase, kuna mul on ka mitmed teised selle konditsiooni sümptomid, sh oma vanuse kohta ebapiisav habemekasv, vähene / nörk seemnepurse ja küllaltki tagasihoidlik muskulatuur. Lasin kontrollida testosterooni taset 2 aasta eest endokrinoloogi juures ja tulemus oli küll normis, kuid selle alumise piiri juures. Tookord oli endokrinoloog tugevalt igasuguse hormoonasendusteraapia vastu, soovitades mul pigem paremini toituda jne. Samas mulle tundub, et vajan siiski hormooniasendusteraapiat selleks, et end täisväärtusliku mehena tunda ja mainitud kontsentratsiooni- ja mäluhädast vabaneda. Milliseid järgmiseid samme soovitate mulle?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esmalt tuleks teha kompleksed hormoonuuringud. Ainuüksi testosterooni taset arvestades pole päris õige ravi määrata. Hormoonasendusravi karta vaja ei ole. Küll on aga vaja sellise püsiva ravi eel ja ka kasutmise ajal hinnata/jälgida tervise seisundit. Soovitan vastuvõtule tulla.
Edu soovides
Margus Punab