Dvitamiini vaegus 21.02.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördusime nädal tagasi perearsti juurde kaebustega, et lapsel valutavad aegajalt jalalabad. On olnud päev kui ei saanud jalale ka totuda, lisaks sellele liigesed naksuvad ja jäävad nagu kinni. Käib krõks ja sõrm läheb lahti ning hiljem kergelt valutab. Laps on kasvanud aastaga 8-9 cm. Perearst ütles, et kasvamisega seotud probleem ja soovitas võtta D vitamiini. Analüüsi tehes oli näitaja 20,3 Kui palju peaksime võtma vitamiini arst ei lubanud võtta rohkem kui30mg/1200 TÜ. Ostsin poest Vitamiin D3ja annan ühe tilga. Kahtlen, et äkki ikka peaks rohkem andma. Suvi kaugel ja olen lugenud et annus võib olla kuni 4000 TÜ. Laps on allergiline, tundlik tolmulestadele, kassile, õietolmudele. Kas need liigeskaebused on seotud kasvuga? Kui palju võiksin anda D vitamiini?
Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

D-vitamiini võiks võtta 400 -1000 RÜ päevas.
Kiire kasvu spurdiga võivad tekkida liigeskaebused.
Kui aga liigesed jäävad nö kinni, eriti näiteks hommikuti pärast ärkamist või pikalt liikumatuna ühel kohal olles ja kaebused püsivad, siis võiks laste reumatoloogiga konsulteerida.
Naksuvad liigesed on tavaliselt lihtsalt lapse omapära, näiteks sidekoe nõrkus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor