Krüptorhism 07.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus pealkirjas. Uurin vaid veel üle, et kui tõenäoline on see, et 1 munand mis pole alla laskunud(teine on) seda ise teeb, enne kui on vaja sekkuda? Kas see on mingi väga haruldane nähe ja kui ohtlik on vajalikkuse korral operatsioon? Kas seda tehakse üldnarkoosis või üleüldse, kas see on pikka aega kestev protseduur?
Tänan juba ette vastamast, ootan vastust!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Krüptorhismi leitakse poistel 1-3%-l, enneaegselt sündinutel aga oluliselt sagedamini kuni 30%-l. Munand võib iseenesest laskuda munandikotti esimese eluaasta jooksul. Kui munand ei ole laskunud munandikotti lapse esimese eluaasta lõpuks, on vaja teha üldnarkoosis operatsioon. Kui haigus jääb ravita, on suurem tõenäosus, et täiskasvanueas tekib viljatus või munandis tekib kasvaja. Prognoos on hea juhul, kui testis laskub ise või kui munand operatsiooniga munandikotti tuuakse.

Lugupidamisega,
Tiia Voor