Lapse pöiad pole rööbiti. 05.03.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 1,5 aastane. Meie arst vaatas lapse jalgu ja ütles, et lapsel hoiavad pöiad sissepoole. Esialgu soovitati paari harjutust teha, jala sise servaga palli lüüa ja proovida käimist jalad väljapoole. Kui aus olla, on neid üpris raske lapsele õpetada. Arst ütles veel, et kevadel peame end enne uute kingade ostmist näitama ja kui siis vajalik ostma ortopeedilised jalanõud. Küsimus olekski selline, millele kodus tähelepanu pöörata, kuidas toas käia - kas jalanõudega või sokis, paljajalu oleme ka, kui põrandad ja tuba soojem. Kas oleks vajalik veel uuringuid, lugesin, et sissepoole pööratud pöiad on spastilise sündroomi tundemärk. Kuidas peaksime edasi toimima? Kas nii väikesed lapsed üldse kannavad ortopeedilisi jalanõusid? Või millised on üldse õiged jalanõud sellise probleemi korral?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

See, et väikelapsel hoiavad jalalabad sissepoole on üsna tavaline ja täiesti normaalne eakohane pöidade hoiak. Jalad pöörduvad kõndides ja seistes väljapoole 10-ks eluaastaks. Kui laps kipub kõndima ka varvastel, siis võib olla tegemist spastilise sündroomiga. Soovitan lasteortopeedi konsultatsiooni otsustamaks, kas ortopeedilised jalanõud on üldse vajalikud, sest tavaliselt ei kasutata nii väikestel lastel spetsiaalseid jalanõusid. Vastupidi las laps olla võimalikult palju aega paljajalu - see tagab normaalse liigeste ja lihaste arengu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor