allergia 09.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere
Tütar 5 kuune, toitub ainult rinnapiimast. Alates 2,5 kuuselt nahk rindkerel ja käevartel (eriti õndlates) kuiv, kare ja punetav. Arsti sõnul toiduallergia. Lülitasin oma toidust välja kõik teada-tuntud allergeenid (piim, nisu, kala, kana, muna, jne). Tegin läbi ka 14 päevase Zyrtaxi tilkade ja 10päevase Sibicorti salvi kuuri lapsele. Peale ravikuuri lõpetamist paari päeva möödudes lapsel nahk veel suuremas ulatuses punetav-ketendav. (Pesu pesen MiniRiskiga) Miks tekkis allergia uuesti ja veel hullemal kujul?Kas ma võin anda talle uuesti ravimeid? Kui vanadele lastele tehakse allergiatesti? Kas ma peaksin dieeti üldtuntud allergeenide suhtes edasi pidama? Kui ruttu tekib allergiline reaktsioon nahal?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Allergiapeatükk on võrdlemisi keerukas, sest allergiat tekitavaid aineid (allergeene) on palju ja allergiatekitaja leidmine konkreetsel lapsel vahel raske.
Allergia ei tekkinud Teie lapsel uuesti, vaid kindlasti on mõni allergeenidest ikkagi toidus olemas.
Allergiline reaktsioon võib tekkida väga kiiresti-allergianähud kohe pärast söömist, ühe ööpäeva jooksul pärast toiduaine tarbimist või kolmas võimalus on aeglast tüüpi allergiline reaktsioon (hiljem kui 24 tundi).
Peaksite lapsega pöörduma laste allergoloogi vastuvõtule. Allergiaga on väga raske üksi toime tulla. Allergiateste saab 5-kuusele teha. Probleem on vahel selles, et allergiatestide tundlikkus ei ole mitte alati hea st, et negatiivne allergiatest ei välista mitte alati allergia olemasolu.
Kannatlikku meelt soovides
Heli Grünberg
Kannatlikkust soovides