Kanarinda meenutav rinnaesine ja D-vitamiini tase 4-aastasel lapsel 28.08.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Suvel 2020 tekkis mu 4-aastasel tütrel üleöö veidi kanarinda meenutav rinnak. Enne seda oli see koht tavaline (madal), aga järgmisel päeval oli tekkinud terav etteulatuv kont rinnaesisele. Ostsin kalamaksaõli (talle väga maitses see) ja olen iga päev umbes 3 nädala jagu andnud seda. Hakkasin pärast pikemat pausi ka D3-vitamiini talle uuesti andma. Muidugi see võib olla ka millestki muust (nt kopsuhaigus), mitte ainult D-vitamiini puudusest (või veel midagi muud), kuid lastearst arvas, et see pole midagi tõsist. Aga mulle tundus selline rinnaesise kummaline ja kiire moondumine väga imelik. See on katsudes terav ja tugev kont, punnitab kergelt välja. Nüüd, pärast uuesti kala sööma hakkamist (ei taha üht ega teist, on väga kehv sööja - pean talle tihti ikka asju peaaegu et toppima või kavalusega söötma, et ta üldse midagi sööks), pärast kalamaksaõli mõne aja manustamise perioodi ja uuesti D-vitamiini tilku toidu sisse tilgutades oli tema D-vitamiini tase täna veres järgmine, laborist tuli teade: 126403-2. Kuid mida see tähendab?
Kõike head ja tänan Teid!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei oska ma kommenteerida laborist tulnud teadet D-vitamiini kohta. Et mingit kommentaari anda, peaks seal olema ka ühikud, D-vitamiini analüüsi korral nmol/l.
Kanarind ei ole üheselt seotud d-vitamiini puudusega. Kanarind on sageli kaasasündinud seisund, mis lapse kasvades hakkab ühe enam silma paistma. Kuni puberteedieani lapse rinnak võib muutuda ja kanarind võib väheneda või süveneda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor