laps tihti haige 14.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

2,3 a poiss alates augustist kui tal oli mandlipõletik ja seda raviti antibiootikumidega tihti haige. arst ütleb, et kõik ülejäänud korrad viirus koos köhaga. senini on ta haige olnud oma 4 korda. alates oktoobri algusest lasteaias käimine on suht harv. kaks päeva lasteaias ja jälle haige oma poolteist n'dalat (nohu, köha ja palavik). mida teha ja arvata, kas saan kudagi vitamiinide jms organismi tugevdada.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Sellist ravimit või vitamiini, mis ilmselgelt lasteaialapsel vastupanuvõimet suurendaksid, ei ole. Eelkooliealistel lastel on seedetrakti- ja hingamisteede limaskestal vähe kaitsekehi ja seetõttu põevad nad sageli nohu-köha ja suhteliselt kergesti tekib ka kõhulahtisus. 7-8 nohu-köha põdemist aastas loetakse selles vanuses tavaliseks. Valdavalt on põhjustajaks viirus ja lasteaias on tiheda kontakti tõttu hea võimalus teistelt aina uut infektsiooni saada. Neil lastel, kellel on ka suurenenud nina-neelu mandel e. adenoid, laps hingab läbi suu ja sageli ka keskkõrvapõletikud, harveneb põdemine pärast adenoidi eemaldamist. Enamusel lastel jääb nohu-köha põdemine harvemaks juba nooremas koolieas, sest siis on limaskest paremini kaitstud.
Head tervist soovides

Heli Grünberg