Põhjendamata AB kasutamine viiruspneumoonia puhul 22.02.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Põdesin covid tüsistusena viruspneumooniat, röntgenil vaid kerged muutused (uuringu vastuses: leid võiks sobida kergele COVID pneumooniale/põletikujärgsetele muutustele, Aramus:Võimalik kerge COVID-pneumoonia). Perearst määrab 6x sumamedi 500 mg, kuigi bakteri lisandumine ei olnud uuritud ega tõendatud (PCT ei ole võetud, samas CRP, Lümph ja muud analüüsid olid normis). Viirus ei tüsistunud minu puhul bakteriaalse põletikuga ja ei olnud kahtlust, et selline tüsistus võb lisanduda, kuna selleks ei olnud alust (viibisin kodus isolatsioonis, olin vaid lapsega kel ei olnud bakteriaalset haigestumist, kodused tingimused on korras, toitumine samuti jne). Hiljem polikliinikus mind vaadanud infektsionist kinnitas, et mul oli puhas viiruslik pneumoonia ja AB ravi ei olnud vajalik. Millist mõju kannab AB, eriti sumamedi (AB 3. tase, Terviseameti covid-juhendis perearstidele on eraldi kirjas, et asitromütsiini kasutamine ei ole kliiniliselt põhjendatud ja selle ordineerimist tuleks covid pneumoonia puhul vältida. Kliiniliselt tõendatud bakteri lisandumise puhul tuleb kaaluda amoksitsillini, klaritromütsiini jne, mis on teise, madalama kalliga AB-d) ravi minu tervisele pikaajalises perspektiivis? Lühiajaliselt sain juba probleemi seedetraktiga, muu üldine enesetunne ei ole samuti korras.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Antibakteriaalne ravi ei ole patsiendile otseselt kahjustava toimega. Otsene kahju võib olla seotud soole mikrofloora tasakaalu häirega vahetult AB ravi ajal ja peale lõpetamist, kuid soole mikrofloora reeglina taastub ise ja mingit kahjustust see ei põhjusta.
Põhjendamata antibakteriaalse ravi kahjustav toime on see, et haigustekitajad, mis keskkonnas ringi liiguvad ja on reeglina alguses tundlikud kõigile ravimitele, muudetakse resistentseteks ehk need edaspidi igale antibiootikumile enam ei reageeri. See on suur probleem eeskätt arenenud Lääneriikides.
Seega - isiklik kahju teile on väga väike. Kuid arvestades meie kõigi heaolu ei ole selliseid põhjendamata kuure vaja määrata.

Lugupidamisega
Marge Kütt