madal PDW näitaja ja kõrgenenud kaaliumi näitaja analüüsis 15.03.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
palun kommenteerida minu 14.03.2017 tehtud vereanalüüsi tulemust, täpsemalt kahte näitajat PDW ja Kaalium veres:
PDW 10,8%
Kaalium 5,1 mmol/l
19.09.2016 PDW 11,9%
31.10.2016 PDW 11,9%
Saadan failina ka muud näitajad.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

PDW on arvutuslik parameeter ehk selline suhtarv, mida arvutatakse teiste veres olevate ja reaalselt mõõdetavate näitajate alusel. Tähendab ta trombotsüütide jaotuvust suuruse järgi. Teie vereanalüüsis on trombotsüütide arv, trombokrit ja trombotsüütide keskmine maht (MPV) normi piirides, seega pole põhjust kahtlustada mingit trombotsüütide ehk vereliistakutega seotud haigust.
Kahjuks näeme PDW suurenenud väärtust väga paljudes vereanalüüsides ja oleme oma eriala arstidega arutanud ka võimalust see parameeter vereanalüüsilt kustutada, kuna see tekitab palju segadust nii raviarstidele kui patsientidele.
Kaalium 5,1 mmol/l on täiskasvanud inimese normiväärtuse ülemine piir, mis samuti ei ole haiguslik. Kuna kõik inimesed erinevad individuaalselt, siis ei pea nätaja olema referentsvahemiku keskel, vaid osadel inimestel on alumise, osadel ülemise piiri juures ja see on selle inimese normiväärtus. Kui teil ei ole kroonilist neeruhaigust ja teie Crea (kreatiniin) väärtus on korras, siis tuleb K väärtust ilmselt lugeda normis olevaks.

Lugupidamisega
Marge Kütt