Na tase plasmas 01.04.16 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Kas Na tase plasmas 136 mmol/L on väga piiri peal? Kaalium on 4,0 ja Magneesium on 0,88. Kas mg tablette võiks hetkel lisaks võtta, sest jalad ja käed öösiti surisevad ja krambitavad.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Noorel tervel inimesel, kellel puuduvad endokrinoloogilised haigused ja kes ei tarvita raske südamepuudulikkuse raviks erinevaid diureetilise toimega ravimeid on isoleeritud seerumi elektrolüütide taseme suured muutused väga harv nähtus. Pidevalt laborites nende taset määrata ei tohiks olla põhjust.
Teie kaebuseks on käte ja jalgade pareseesiad ehk surinad. See omakorda on küllalt sage nähtus ja sageli saavad patsiendid abi tõesti Mg sisaldavate tablettide kasutamisest, mõõdukast treeningust ja tervislikus toitumisest. Elektrolüütide seerumtasemete määramist ei pea ma vajalikuks, esiteks on need laboratoorselt tundlikud meetodid ja iga juhuslik kõikumine ei pruugi olla seotud mingi haigusega. Tekib põhjendamatu murestsemine. Teine põhjus on see, et sellised surinad võivad olla seotud Mg vaegusega kudedes, kuid seda ei saa alati usaldusväärselt diagnoosida seerumi taseme järgi.
Seega soovitaksin teid võtta Mg tablette ja vaadata, kas kaebused kaovad. Täiendavaid laboriuuringuid ma vajalikuks ei pea.

Lugupidamisega
Marge Kütt, MD