uriini analüüs 17.05.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tervitus!

Mul tekkis väike küsimus seoses pealtnägija saate vaatamisega, kus üks tüdruk tegeles peotantsuga ja tegi kõvasti trenni ning seoses sellega arvati et tema pidevate kukkumiste taga on trenn. Hiljem aga selgus et tüdrukul on mingi lihase nõrkuse haigus ja talle määrati ravimeid(näidati ka tal oli neid terve sahtli täis). Uriini analüüsis olid narkootikumi jäljed (Magdallena Haiglas võetud). Ta ise väitis et pole narkomaan,kuid samal päeval võetud kordusanalüüs Wismari Haiglas näitas aga negatiivset vastust ja öeldi et mis sõltuvust me siin ravime kui vastus on negatiivne. Kuidas saab see olla teie arvates võimalik? Kas vöib ka mängida siin rolli paljude valuvaigistite koostoime? Mõtlen et kui näiteks vähihaigel on kohutavad valud siis tema kirjelduse järgi nuttis ta end vahest magama? Miks alati jääb meditsiin pahupoolele? Kas tavaliselt külmutatakse patsiendi uriini proovid, räägiti seal saates ka b-proovist. Sel juhul on need külmutatud analüüsid kuskil vaja ka ju hoida? Päevas ju tuuakse mitmekümnei uriinianalüüse.

Ette tänades Teid vastuse eest!

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Kahjuks ei ole ise kursis Teie poolt kirjeldatud juhtumiga ja seetõttu on raske seda kommenteerida. Küll võin öelda seda, et mitmed kasutatavad valuvaigistid (eriti tugevatoimelised) võivad sisaldada narkootiliste ainete gruppi kuuluvaid ühendeid ja seega anda ka uriiniproovis positiivse tulemuse. Miks olid samal päeval tehtud analüüsid erineva tulemusega, on samuti raske öelda, sest ei ole teada, kas mõlemad analüüsid olid tehtud samast uriiniportsust (hommikuses kontsentreeritud uriinis võis ka ainete kontsentratsioon olla suurem, päevases lahjem), kas kasutati sama või erineva tundlikkusega teste jne.
Kordusanalüüside võimaluse kehtestab iga laboratoorium ise vastavalt oma võimalustele. Selge on see, et suur labor, kust käib päevas läbi sadu uriinianalüüse, ei suuda kõiki neid säilitada. Ise peaksin õigeks, et positiivse narkotesti korral võiks seda siiski teha, eriti arvestades situatsiooni, millesse antud patsient sattus. Kas seda Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Wismari Haiglas tehakse, ei oska kahjuks öelda.
Lugupidamisega
Jüri Laasik