vereproovist 12.05.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

leiti mul klamüüdia. Ma ei teadnud, mis asi see on ja ei osanud kohe arstilt küsida. Kuna mul on halvenev luuhõrenemine, saatis arst mind ka vereproovile. Nüüd kuulen-loen, et klam. levib sugulisel teel! Olen aga 70 a-ne mammi ja seksuaalelu ei ela enam aastakümneid. No ma ei pääse jälle nii kergesti arstile, et pärida, mis see klamüüdia minu puhul teeb ja kust ma ta sain? Tänan väga, kui natuke infot saan! Mammi

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere.
Klamüüdiat võib olla kahesugust, üks levib sugulisel teel (Chlamydia trachomatis) ja teine on kopsuvorm (Chlamydia pneumoniae). Suure tõenäosusega avastati Teie vereproovis kopsuvormi vastased antikehad. Sellest ei tasu aga kohe paanikasse sattuda, sest erinevatel andmetel esineb neid antikehi kuni 60% elanikkonnast. Kui Teil kopsupoolseid vaevusi ei ole, siis ärge pöörake probleemile liigset tähelepanu. Küll tasub aga kopsupoolsete probleemide tekkimisel arstile mainida, et Teil nad kunagi positiivsed on olnud ja siis lasta uus proov teha. Hoidke ka kindlasti kõik vereanalüüside vastused alles, siis saab erinevatel aegadel tehtud proove võrrelda.
Ilusat kevadet!
Jüri Laasik