vereanalüüside referentsväärtused 12.05.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Kuidas Te põhjendate "rasedus ja sünnitus" teema all arstide vastuseid, kus prolatiini väärtus 508 mIU/L on Galina Litteri arvates "väga kõrge näitaja" ja Maie Väli väidab, et 730 mIU/L "on normi piires"?
Tegemist on mõlemi puhul IMMULITE 2000 seadmel määratud analüüsiga.
Miks kasutatakse erinevaid referentsväärtusi?

Evi

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere.
Prolaktiini, nii nagu mõne teisegi suguhormooni, väärtused sõltuvad menstruaaltsükli faasist ja võivad seetõttu kõikuda küllalt suurtes piirides. IMMULITE 2000 kasutatava metoodika korral on prolaktiini äärmised väärtused 95 - 975 mIU/L. Kõige madalamad on nad folliikuli faasis, kus referentsväärtuse ülemine piir võib tõusta kuni 700 mIU/L. Kuna Teie kirjast ei selgu, millises faasis olid analüüsid tehtud, on raske objektiivset hinnangut anda. Küll võib öelda seda, et 508 mIU/L jääb igal juhul referentsi piiridesse. Kuna Eesti erinevad laborid kasutavad vahel erinevaid ühikuid, tuleks kindlasti kontrollida, et need oleksid võrdlemisel ühesugused. Ühistele ühikutele on plaanis üle minna 2004.a. jooksul.
Jüri Laasik