Rohke lima ülemistes hingamisteedes 14.06.13 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Probleem sai alguse jaanuarikuu keskpaigast, mil iga päev köhatasin päevas mitmeid kordi ja tundsin, et kurgus on nagu mingi tükk, mis köhatama ajab. Käisin perearstil ja arst arvas, et tegu võib olla närvilise köhatamisega. Paari kuu pärast kadus köhatamine ja nädal aega oli kõik korras. Aprilli alguses jäi kurk haigeks ja tekkis nohu. Palavikku polnud, enesetunne oli selline, nagu on viirushaiguse puhul. Mõne aja pärast läksin taas perearstile ja olen seal nüüd juba kordi käinud. Kurguvalu möödus mõne päevaga. Köha oli kahe kuu jooksul väga tugev. Köha pole siiani päris mööda läinud, kuigi see on muutunud oluliselt vähemaks. Hetkel (paar viimast nädalat) köhin hommikuti peale ärkamist umbes poole või tunni aja jooksul oma häält puhtaks (suitestanud pole kunagi) ja siis üldjoontes päeva jooksul ja öösel ei köhi. Vahel harva päeval või öösel mõni kord. Mure on rohkes limaerituses. Nohu justkui pole, aga pidevalt vajub paks lima kusagilt ninast allapoole ja see ajab pidevalt neelatama ning õhtuks on kurk neelamisest kuiv. Esialgu haigestumise alguses oli lima selline läbipaistev, siis selline kollakas ja nüüd taas läbipaistev (mõnikord veel nüüdki kollakas) ja sitke, mida on üsna raske välja köhida. Nina oli ka pikka aega pidevalt kinni, aga välja nuusata eriti ei saanud. Röntgenipilt oli korras ja analüüsid (kilpnääre, nakkushaigused, põletikunäitajad) samuti korras. Haiguse jooksul olen saanud 5 päeva AB ravi ja hetkel kasutan ninasprayd Avemys. LOR arstile ja pulmonoloogi vastuvõtule saan minna alles kuu aja pärast. Millest võib selline igapäevane ja rohke limaeritus tingitud olla? Kas tegemist võib olla mõne tõsise haigusega? Olen juba väga mures, et nii pikka aega tervis korda ei saa. Tänan teid vastuse eest juba ette.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Teete täiesti õigesti, kui kasutate avamysi ja olete ajad LOR arstile ja kopsuarstile kokku leppinud. Suure tõenäosusega võib olla tegemist postinfektsioosse ja/või ninaneeluköhaga.Kirjeldate ju ise ka, et miski justkui valguks ninast allapoole kurku, mis köhaärritust tekitab. Vajadusel teeb kopsuarst ka kindlasti täiendavad uuringud. Loodan, et saate peatselt oma probleemile lahenduse.