Sarkoidoos 21.01.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on diagnoositud kopsu sarkoidoos koos lümfisõlmede sarkoidoosiga II staadium. Sarkoidoos avastati 2005. aastal, siis sain ka raviks prednisolooni ja Trexani. Alates 2007. aastast ei ole ravi olnud. Käisin viimati kontrollis 2010.a. septembris, kus kopsupilt eriti palju muutunud ei olnud, ainult varjud olid muutunud tihedamaks ja ACE näit oli 52, ravi ei alustatud. Nüüd on tekkinud mure nahaga. Kõige hullemad on silmade laud ja huuled ning põsed. Silmade laud on punased ja sügelevad ja huuled sama moodi, ülahuul just eriti, punetab ja kipitab ning on paistes. Põskedel on katsudes nahk kohati kõva, nagu oleks koorik. Küsimus on, et kas need nahamuutused võivad olla tingitud sarkoidoosist? Ja kas ma peaksin pöörduma kõigepealt kopsuarsti juurde või nahaarsti juurde?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Sarkoidoos võib haarata mistahes organit või kudet. Kõige sagedamini on haaratud kopsud ja rindkeresisesed lümfisõlmed. Naha haaratus sarkoidoosist esineb umbes 25% -l haigetest. Sagedasemad nahakahjustused on nodoosne erüteem, mis esineb enamasti ägeda sarkoidoosivormi puhu.(enamasti jalgadel) Teiseks nahakahjustuse vormiks on arstide keeles lupus pernio, mis enam esineb kroonilise haigusvormi korral. Haaratud selle puhul on enamasti põsed, nina, huuled ,kõrvad. Tavaliselt need nahamuutused ei põhjusta valu, ei sügele ega kaldu ka haavanduma.. Arvan, et võiksite esmalt pöörduda ikka kopsuarsti juurde, kes hindab tekkinud muutusi. Kopsuarstina ise olen selliseid patsiente ka alati nahatohtritega konsulteerinud ja vajadusel võtnud nahabiopsia, et seda histoloogiliselt uurida.