Hooti esinev õhupuudus 01.10.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24-aastane meesterahvas. Olen üldiselt vormis ja hea tervise juures. Kevadel-sügisel-talvel olen aga vastuvõtlik erinevatele hingemisteede nakkustele ja neist tulenevatele haigustele. Viimase aasta jooksul olen kahel korral põdenud bronhiiti, mille raviks on mõlemal korral välja kirjutatud Doxy-M antibiootikumid. Teisel korral lisati astmaatiliste sümptomite vähendamiseks ka Ventolini retsept. Teine haigestumine leidis aset juuli lõpus, seega üsna hiljuti.

Suitsetamine pole mulle ka võõras. Tegin algust 16-aastaselt ning järgneva 3-4 aasta jooksul suitsetasin päris ohtralt - pool pakki kuni pakk päevas. Umbes 20-selt tekkisid esimesed loobumismõtted, kuid reaalsuses nägi see välja sedasi, et pool aastat suitsetasin tugevalt ja pool aastat olin ilma. Sedasi kuni tänaseni. Viimased paar nädalat pole ühtegi suitsu teinud, sest tunnen siirast muret tervise pärast ja soovin halvast harjumusest loobuda. Oma roll on ka hingamisraskustel.

Lähemalt sümptomitest. Köha on täitsa olemas, kohati kuiv ja kohati rögane. Õhupuudus käib peal hooti - peale kuuma tee joomist on tavaliselt mõnda aega hea olla ja probleem pole tuntav. Pooltunni-tunni järele kipub probleem tagasi tulema. Rindkeres valusid pole, verist köha, loidust, kaalu langust ega söögiisu kadumist pole täheldanud.

Sooviksingi teada, kas ja kui tõenäoline on, et nii noorel inimese puhul võib olla välja arenenud KOK või kopsuvähk? Kas on võimalik, et bronhiit jäi siiski välja ravimata? Statistikat olen ise ka lugenud, aga sooviks just teada, millised kogemused on olemas teie praktikas? Samuti on soov tulla vastuvõtule, kuid ilma perearsti saatekirjata (ei soovi bürokraatiaga võidelda ning puudub soov taas Doxy-M retsept näpus apteeki tormata, sest kodanik perearst ei soovi täiendavate uuringute raha oma eelarvest eraldada). Soov oleks teha kopsupilt (röntgen), et välistada halvim. Palju selline visiit maksma võiks minna? Millal oleks esimene võimalik vastuvõtu aeg?

Tervitades

KV

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Minu praktikas ei ole olnud veel ühelgi nii noorel inimesel KOK-i ja kopsuvähi diagnoosi. Röntgenoloogilise uuringu kõrvale võiks teha veel ka hingamise funktsiooniuuringu, kuna kaebate köha ja õhupuudust. Maksma ei pea rohkem kui visiiditasu ( 50.-EEk), kui Teil on perearsti suunamine ja olete kindlustatud. Tasulisse vastuvõttu pöördumisel on kõik ülalkirjeldatu ca 10 korda kallim. Vastuvõtuajad saate registratuurist, t. 7 318 911 ( eelpool kirjeldatu kehtib Tartu Kopsukliiniku kohta).