kopsuklamüüdia? 04.02.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere dr Lill
Mure järgmine: olen 25 a naisterahvas. Hiljuti on ilmnenud silmapõletik ja vähekene valutavad ka liigesed ja selg. Palavik on ka olnud viimased 3 nädalat 37,1-37,3 õhtuti. Silmapõletikku olen küll 1,5 nädalat ravinud, kuid ei taha paraneda. Hingamine on pisut raskendatud (põen ka astmat, kuid varem pole selliseid raskusi ilmnenud, rohuks symbicort), neelatades pole küll valus, kuid on natuke ebamugav tunne ning köhatan ka vahetevahel. Köha on kuiv, köhahooge ei esine.
Perearsti sõnul kuulamisel kopsud korras. Röntgenit pole tehtud, kuna see sai viimati enne astma diagnoosi u. 3-4 kuud tagasi tehtud.
Kas võib tegu olla kopsuklamüüdiaga?? Olen sellest ühtteist lugenud ja sümptomid tunduvad olevat sarnased. Kuidas seda kindlaks teha ja kas analüüse saab teha ka perearst või peab selleks kopsuarsti poole pöörduma?
Tänan.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kopsuklamüüdia on hingamisteede patogeen, mis põhjustab ülemiste ja alumiste hingamisteede haigusi alates külmetushaigusest kuni kopsupõletikuni. Jaapani teadlased on kindlaks teinud, et enamus kopsuklamüüdia infektsioone on asümptomaatilised või kerged ülemiste hingamisteede infektsioonid. Seega inimene võib olla põdenud kopsuklamüüdia infektsiooni, nii et ise seda ei teagi. Ka tõepoolet võivad kopsuklamüüdia infektsiooni puhul olla sümptomid nagu nad seda on külmetushaiguse puhul. Seega ma Teie küsimusele ei saa vastata, et tegemist oleks kopsuklamüüdiainfektsiooniga. Kogemuste põhjal Teie kaebuste järgi arvan, et ehk võiks pigem olla mingi viirustekitajaga, esiplaanil on ekstrapulmonaalsed kaebused, eelkõige silmade poolt. Soovitan pöörduda silmaarsti poole, et eriarst vaataks üle, miks ei ole paranemist. Kopsuklamüüdia määramist veres leiduvate antikehade järgi saab teha ka perearsti juures. Oluline on määramine paarisseerumites ja antikehade tiitri tõusu hindamine, meetod on kaudne ja vastuse saab seega 3-4 nädala pärast. Arst peab siiski lähtuma eelkõige haigussümpomitest ja vajadusel määrama ravi kohe.
Kõike head,
H.Lill