Vesipiibu kahjulikkusest 16.03.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr Hille Lill!
Tahaksin teada teie arvamust vesipiibu(tsitsa) kahjulikkusest tervisele.
On see võrreldav suitsetamisega või sigari pahvimisega või millegi muuga kas soodustab kopsuvähki jne.
Ma pean silmas kui sellega ikka tubakat tõmmata mitte (kanepit,hasisit vms)Tubakat mis on spetsiaalselt selleks mõeldud ja toodud egiptusest kust vesipiip pärit ja seal väga populaarne ja väidetavalt ohutu egiptlaste arvates .Kuna paljud eestlased on kindlasti egiptuses käies endale sellised piibud soetanud ja rohkemal ja vähemal määral seda kasutavad tahavad või isegi peaksid teadma millega tegu.Kui puuduvad sellekohased uuringud võin tuua ühe või paar erinevat karpi tubakat ehk on sellest abi.Oleksin väga tänulik kui te saaksite vastata.

Ette tänades.

Kirglik vesibiibu tossaja

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna vesipiibu suitsetajaid Eestis on siiski väga vähe, siis kahjuks pean nentima, et teadmised selles osas on mul kehvad. Süütu see siiski pole: on kindlaks tehtud, et krooniline bronhiit on vesipiibu suitsetajatel sagedasem kui sigareti suitsetajatel 98% vs. 80%-le. Samas kopsude funktsionaalsed parameetrid uuringute alusel halvenesid väiksemal määral kui sigaretisuitsetajatel. Vesipiibu suitsus on 15-20% enam süsinikmonooksiidi kui sigaretisuitsus, vähem aga kantserogeenseid aineid. Sheesha suitsetamine ei ole kindlasti mitte ohutu, möned autorid on väitnud, et see ei vähenda nikotiini mitte eriti suures koguses.