Veel kopsuklamüüdiast 25.11.03 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,
lugesin ka siin varasemaid temaatilisi küsimusi, aga siisiki tahtsin mõnd asja täpsustada.
1) kuivõrd on haigusest ohustatud minu lähedased inimesed, nt. teised kodused. kas neid peaks kindlasti kontrollima või saaksime midagi teha et nende nakatumist vältida
2) kui keegi lähedastest juba võtab antibiootikume seoses teise haigusega, kas siis on tõenäoline, et kopsuklamüüdia teda ei taba
3) kas sellel haigusel on tõesti 1-8 kuud peiteaeg, st. kui ka keegi nakatub siis võib see välja lüüa teab millal
4) laps oli just parajasti tüüpilises külmetushaiguses - palavik, nohu, köha, kõrvad kergelt punased. Tema arst kirjutas ta lasteaeda. Praegu on lapse tervis enam-vähem, kuigi aegajalt veel köhatab. Kas teda peaks kindlasti ka kopsuklamüüdia suhtes kontrollima?
Suur tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Püüan ka vastata küsimuste kaupa:
1) palun täpsustage, mis haigus on diagnoositud. Kopsuklamüüdia ei ole iseseisev haigus, vaid haigustekitaja e. bakter, mis võib põhjustada nii ülemiste kui ka alumiste hingamisteede põletikulisi haigusi. Tekitajat püüame määrata ikka alles siis, kui esinevad haigustunnused. Seega , ei pea lähedasi kontrollima, kui teil või lähedastel haigustunnused puuduvad.
2) Ei ole, võib tabada küll, kui saadakse kopsuklamüüdiast põhjustatud äge infektsioon.
3)Sellist peiteaega mina ei tea, palun täpsustage, kust Teie andmed pärinevad.
4) Ei pea, sest laps on paranenud