kopsu tromboos 14.08.03 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kas ohtu on võimalik märgata juba varem, kas näen näiteks veenilaiendeid enne jalgadel? Kui suur on seos kroonilise bronhiidiga, samas veel ülekaalulisena.

Lisaks veel plaanis rasestuda.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Küsimus on natuke arusaamatu. Saan aru, et Teid huvitavad kopsuarteri trombemboolia riskitegurid. Omandatud tähtsamad riskifaktorid oleksid: kirurgiline ja mittekirurgiline trauma, liikumatus mitmesugustel põhjustel, südamehaigused, pahaloomulised kasvajad, eelnev veenitromboos, rasedus ja sünnitus, ülekaalulisus, rasestumisvastased hormonaalsed vahendid. Enamik trombe pärineb alajäsemetest, patsiendil esineb süvaveeni tromboos. Pindmised veenilaiendid reeglina kopsuarteri trombemboolia põhjuseks ei ole.
Kroonilise bronhiidiga seost ei oska leida.