klamüüdia 04.05.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Küsimus on klamüüdia ravi kohta. 26 aastasel mehel on vereproovist määratud klamüüdia ja arsti arvates tekitab see kopsuhädasi( valu rinnus, üle kuu palavik). Aasta tagasi põhjustas põletikku klamüüdi ka suguoranil. Jaanuaris sai kuulise kuuri klamüüdia ravi, nüüd st mais on samad tunnused ( valu rinnus, köha, pisike palavik, surumistunne), muud kopsuhaigused on arst välistanud. Kui kaua peab klamüüdiat ravima ja kas sellest on võimalik üldse lahtu saada

Ette tänades

Liina

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Vereproovist me määrame klamüüdiapneumoonia vastaseid antikehi, hindame korduval määramisel haiguse aktiivsust tiitrite tõusu järgi. Antikehad võivad veres püsida kaua aega ka siis, kui infektsioon on möödunud ja seda me ei ravi. Palju täpsem on samas ka määrata nina-kurgukaapes või rögas klamüüdiapneumoonia antigeeni ja siis otsustada ravi üle. Bakter on rakusisene ja ravi pikkus on 2-3 nädalat, infektsiooni kordumisel kordame ravi. Alati peab aga mõtlema sellele, et haigust võivad üheaegselt tekitada mitu bakterit ja seetõttu on vajalikud erinevad antibiootikumid. Suguorganite haigustekitaja on Chlamydia trachomatis mitte chlamydia pneumoniae. Haigusest on võimalik lahti saada, ei tohi eksitada end sellest, et veres on antikehad olemas.