kopsuklamüüdia diagnostika 02.04.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr Lill

Oleksin Teile väga tänulik kui seletaksite mulle, mida kopsuklamüüdia antikehade analüüs näitab? Mida näitavad ja tähendavad IgM, IgA ja IgG? Pereasrt diagnoosis kopsuklamüüdiast tingitud bronhiidi, määras ka ravi ja praeguseks on ravi läbi.
Neid antikehasid on mul verest juba mitmel korral määratud ja vastused on iga kord väga erinevad ja mulle täiesti mõistetamatud.

2003.a.
enne ravi Ravi Sumamed pärast ravi
IgM 0,6 0.22
IgA 17,7 11,7
IgG 190 145

dets. 2004.a. Veebr 2005 haigestusin märts.2005.
bronhiiti, ravi Sumamed pärast ravi

IgM 0,2 0,86
IgA 20 49
IgG 151 468
Pärast ravi Sumamediga köha vähenes, mõne aja möödudes aga intensiivistus uuesti. Siis kasutasin looduslikke apteegiravimeid ja Recipecti ( kodeiiniga ), köha vähenes. Kuid viimase ravi lõpus, märtsis analüüsitud antikehade näitajad olid minu meelest ehmatavad. Mida ütlevad need näitajad Teile? Kui pärast ravi on näitajad nii kõrged, kas võin siis uskuda/loota, et haigus on ravitud? Või on vaja veel ravikuur antibiootikumidega.
Kindlasti, nagu ikka, soovitate kopsuarsti poole pöörduda. Seda ma teengi, kuid soovin Teie seisukohta teada, mida ikkagi näitavad need antikehad. Vastuseks ühele haigele Te 2003.a. väidate, et ..ebaselge on bakterite vastatse kaitsekehade järgi diagnostika..
Tänan!
Tiina, 63.a.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kordan veelkord, et ainult bakterivastaste antikehade järgi diagnostika on mitteküllaldane, võimaldab haigustekitaja esinemise võimalust tagantjärele. Samas pole täpselt teada, millal nakatumine toimus: nt. kui 70% infektsioone ei põhjusta haigel mingeid kaebusi, haige ei saa teada millal täpselt infitseerumine on toimunud, kui ühel ajahetkel leitaksegi antikehad veres.
Määratakse erinevad Ig klassi antikehad.; nt. IgM antikehade teke võib võtta 2-4 nädalat, IgG klassi antikehade teke 6-8 nädalat. Samas ägeda infektsiooni järgselt IgM kaob 3-4 kuuga, IgG aga 3-5 aastaga IgM väärtust peetakse positiivseks kui see on > 1.1. Reinfitseerumine võib toimuda enne antikehade kadumist ja pilt on veelgi segasem, IgM reeglina ei teki või on madalas tiitris.
Primaarse ägeda infektsiooni puhul on IgM olemas vaid pooltel juhtudest, IgA ja IgG arenevad aeglasemalt siis, kui haige on saanud antibiootikumi klamüüdia vastu. Oluline on antikehade hindamine serokonversiooni järgi; kui IgA algväärtus on < 50, siis 1.5. kordne tõus viitab serokonversioonile, serokonversioon omakorda viitab aktiivsele protsessile. Antikehade serokonversiooni hindamine kahes erinevas seerumis toimub üheaegselt, kahe analüüsi võtmise vahe on 3-4 nädalat . Kui seda nii pole tehtud, siis antikehade järgi haiguse diagnoosimine on tõesti spekulatiivne.
Nüüd Teie poolt esitatud numbilised väärtused minu spekulatiivses hinnangus: 2003 aasta väärtuste järgi ei saa kopsuklamüüdiast põhjustatud infektsiooni diagnoosida ( me ei saa ainult antikehade leidmise järgi määrata, millal nakatumine toimus), sama kehtib ka 2004 detsembri kohta. 2005 a. bronhiidis võib ehk klamüüdia osaline olla, kuna võrreldes varasemaga on tiitrite tõus küll olemas eriti IgG järgi, samas küll ka tõusnud IgM aga jääb ikka piirväärtusesse, määramiste vahe on olnud suur: detsember ja märts- seega jälle mitteõige. Minu jaoks näitajad ehmatavad ei ole, antibakteriase ravi vajadus sõltub haigusnähtudest ja diagnoosist.
Palun vabandust, et nii segaselt seletan, kuid ainult kirja teel on seda tõepoolest keerukas teha.