Haava ravi 27.12.22 / Koduõendus

Külastaja küsib:

Tere!
Mu kaaslane sai ehitusel viga, selja piirkonda (ôlast allapoole). Teda riivas puur, mis rebis augu tema sàrki ja tekitas nahale sûgava kriimustuse. Haav on praegu selline, palun vt fotot. Ônnetus juhtus 8 paeva tagasi. Olen haava ravinud seni nii: pesen veega puhtaks, desinfitseerin haava alkoholivaba haavaspreiga, siis panen haavale niiske parafiiniga haavavörgu ja siis plaaster peale. Aga see eriti ei toimu. Kas tekkinud on pôletik? Kuidas soovitate haava ravida? Valu on ônneks mitte kogu haava ulatuses, vaid servas, seal kus vigastus jookseb kaenla alla.

Arst vastas:

Kristina Kams

Koduõde

Pildil oleva haava ravi võiks koosneda kahest etapist ning paranemine võib aega võtta ligi 2 nädalat. Esimese etapi eesmärk on puhastada haava põhja, selleks kasutatakse antiseptikumi, kaasaegseid haavaravi plaastreid , salve, kreeme ning pastasid, mis sisaldavad hõbedat (hõbe on antibakteriaalse toimega). Teine etapp on paranemiseks. Kasutada antiseptikumi, silikon haavaravi plaastrit, geele (tooted, mis tagavad haava temperatuuri- ja niiskuskontrolli). Iga sidumise ajal peate hindama haava põhja, kui märkate muutuseid halvemuse poole, pöörduge koheselt arsti poole.