Sperma analüüsi tulemus 23.09.22 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

2021.a juulist üritame elukaaslasega (31a) last saada, kuid ei õnnestu. Olen 33aastane. Selle aja jooksul korduvalt käisin günekoloogi vastuvõtul ning midagi sellist, mis ravi vajaks ei ole mul avastatud. Varem aborte, sünnitusi ega rasedusi pole olnud. Munajuhade läbitavus ei ole kontrollitud. Ovulatsioon olemas, peaaegu regulaarne. Kui viimast korda käisin naistearsti juures, öeldi, et elukaaslasele tuleb teha spermaanalüüs. Saime TÜK’ist vastuse, mida lisan manuses. Kas selliste näidudega võib rasestuda loomulikul teel? Või tuleb kunstliku viljastamise peale mõelda? Kas võib olla midagi veel sperma analüüsidest teha?

Ette tänades

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
sperma näitajate puhul kõneldakse referentspiiridest (seemnerakkude kontsentratsioon, liikuvus, morfoloogia), millest alates on rasestumise tõenäosus tavapärane. Teie kaaslasel on kõigi kolme näitaja tase allpool referentspiiri, ehk sellise spermaga rasestumise tõenäosus on väiksem kui tavaliselt. Järgmine samm on meestearstiga nõu pidamine ja ravi. Ravi kestab paar kuud ja võib aidata, võib ka mitte. Pakun, et uue aasta alguses võiksite juba pöörduda viljatusravi vastuvõtule (kui ei õnnestu varem rasestuda).
Terv,
AE