Veregruppid doonorrakkude kasutamisel 14.02.22 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Abikaasaga planeerime IVF protseduri. Lühike protokol ei andnud tulemust, arst soovitab doonorrakkude kasutamist. AMH on 0,1. Hakkasime vaatama doonorite andmed, ning tekkis küsimus vere gruppide suhtes. Kui mul on 0+, abikaasal A+, milline võiks olla kõige sobilikum munarakudoonori veregrupp? Et vältida kas või mingid riskid raseduse ajal, ja et see oleks parem tulevase lapse terviseks?
Võimalikud variandid, mis meile pakuti on B+, B-, AB+, AB- ,A+, A-, 0+, Kus on kõige paremini lugeda kõikidest nüansidest, mis võivad kasulikud olla doonormunarakude kasutamisel?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
vajaliku info leiate nt https://donornexus.com/blog/blood-type#:~:text=Does%20the%20egg%20donor's%20blood,the%20health%20of%20the%20child.

Kui planeerite lapsele avaldada, et ta sündis doonori munarakust, pole doonori veregrupil tähtsust. Vastasel juhul võib lapsel enda ja teie veregruppe kõrvutades tekkida küsimusi, mida saate vältida, kui kasutate enda või mehe veregrupiga doonorit. Mõlemal juhul saab sündida kas 0 või A veregrupiga laps, nagu ka Teie munarakust. Doonori reesusfaktoril pole antud juhul tähtsust.
AE