Lühike follikulaarfaas 14.11.19 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!
Mureks väga varajased katkemised/peetumised. Aastaga ei ole normaalset rasedust tekkinud (viimane rasedus peetus kaks kuud tagasi 7nda nädala alguses, ultrahelis vastas rasedus kolmele nädalale, hCG tõusis 1500-ni). Tsükkel on aasta jooksul aina lühemaks jäänud, 23-25 päeva. Kuna lühenenud on just follikulaarfaasi pikkus (ovulatsioon 10. kuni 12. päeval), kardan, et tegu on munasarjade enneaegse vananemise esimese ilminguga, mille korral ongi katkemised ka peetumised sagedasemad. FSH on määratud ainult luteaalfaasis, siis oli korras. Käisin ka viljatusraviarsti vastuvõtul, kes arvas, et peamine, et luteaalfaas normaalpikkusega on.
Mehe analüüsid enam-vähem korras.
Üks laps on samast suhtest olemas, 2-aastane. Siis rasestumisega probleeme polnud ja tsükkel oli keskmiselt 29-päevane.
Mida Teie arvate, kas probleem võib olla lühikeses follikulaarfaasis? Kui jah, kas seda saaks kuidagi "sättida", nt östrogeeniga?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
Teie kahtlus munasarjade enneaegse vananemise osas võib olla põhjendatud. Tsükli esimest poolt on võimalik ravimitega pikendada, aga see ei ole minu meelest vajalik - ka 21-päevase tsükliga naised rasestuvad ja sünnitavad. Kui leiab kinnitust, et tsükli lühenemises on süüdi munasarjade reservi ammendumine ja mitte mõni muu põhjus, jääb üle üksnes loota, et õnnestub rasestuda ja sünnitada. Kunstlik viljastamine (oma munarakkudega) sellisel juhul ei aita.

Terv,
AE