Polütsüstilised munasarjad 22.02.18 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere, mul on kaks last (8 ja 4). Nyyd oleks soov saada kolmas, aasta oleme proovinud, aga ei midagi. Tsykkel oli alguses suht regulaarne, aga viimasel ajal venib väga pikaks, juba 35 pæeva ja rohkemgi. Arst kirjutas duphastoni ja skeem on võtta tsykkli kymnendast päevast 1tbl kuni järgmise tsykli esimese päevani? Olen palju googeldanud ja tavaliselt pikale veninud tsykli teise poole raviks vòtekse 10 päeva tsykli 15/16ndast päevast, siis 3-4 päeva pärast peaks päevad hakkama. Vereanalyys ka vòeti viimasel visiidil ja kòik näitajad olid tegelikult korras, polnud testosterooni tase kòrge ega ma progesterooni tase madal! Nii mulle arst ytles, aga duhastoni käskis ikka võtta just 10ndast päevast kuni uue tsykli alguseni? Mulle tundub see skeem kuidagi kummaline? Miks just 10ndast päevast ja miks nii pikalt, mitte 10tbl yhes tsyklis? Esimese lapsega jäin rasedaks suht kohe, peale kolme kuud proovimist, sel hetkel polnud mul yldse aimugi, et mul polütsüstilised munasarjad. Teine laps ei tahtnud nii kiirelt tulla ja alles siis arst viitas sellele, et mis ma siis ootan, kui mul munasarjad polytsystilised? Aasta sai proovitud tulemusteta. Mulle on tehtud 2012 aasat sept ka munasarjade drillimine. Kuna olin selleks ajaks juba tööle läinud, siis soovisin pärast protseduuri saada nuvaringi peale. 2013 aasta kevade hakul vòtsin rònga välja ja paari kuu pärast olin rase. Polnud ka nagu probleemi. Kui kysisin oma arstilt, et kas äkki peaks nyyd uuesti tegema, siis tema vastus oli kohe eitav, et mitte mingil juhul. Nyyd ei saagi nagu aru, kas arst yldse syveneb mu soovi, saada kolmas laps? Mis teie arvate, kuidas oles òige minu puhul duphastoni vòtta? Kui kaua peaks see duhp ravi kestma? Kas peaks siiski mingi hetk uuesti tehtama drillimine munasarajdele?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist.
duphastoni alustamine 10. tsükli päevast on ebatüüpiline. Ei oska põhjendada, kuidas selline lähenemine võiks rasestumist soodustada.
Korduv drillimine võiks jääda varuvariandiks. Ilmselt oleks Teil mõistlik pöörduda viljatusravi vastuvõtule ja küsida teist arvamust.

Lgp,
AE