Mure rasestumisega 24.07.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Ma pole 1,2 aasta jooksul elades regulaarset suguelu rasestunud. 7a tagasi tehti emakakaela kroonilise põletiku tõttu konisatsioon. Selle aasta juunis tehti laparoskoopia ja avastati endometrioosi II aste vasakpoolses munasarjas ja liited emakaga, mis vabastati. Arst ütles, et mu emakakaela ava on väga väike. Kuna vastuvõtul ei taibanud küsida, siis pöördun palvega Teie poole.
1. Kas konisatsiooni tagajärjel väikeseks muutunud emakakaela ava võis põhjustada endometrioosi?
2. Mensese ajal tuleb mul veri ikka tupe kaudu välja. Aga kas võib olla, et osa verd väljub ja osa jääb siiski kõhukoopasse ja põhjustab endometrioosi?
3. Kui vähemalt osa menstruaalverd väljub normaalselt, kas siis võin loota, et emakakaela ava on piisavalt suur, et spermatosoidid pääseksid sealt läbi?
4. Kui endometrioosist oli haaratud ainult vasakpoolne munasari, kas siis endo tõttu oleks võinud parema munasarja abil ikkagi rasestuda ja lastetuse põhjus võib olla ikkagi veel hoopis milleski muus?
5. Peale laparoskoopiat kirjutati lisaraviks 4 Diphereline 3, 75 mg süsti. Praeguseks olen saanud ühe diphereline süsti. Kas see soodustab ravi lõppedes ka rasestumist või võib mõneks ajaks (kui pikaks?) peale ravi üldse ovulatsioonid ära jätta?

Mehe analüüsid on olnud OK. Muud analüüsid olid minul korras. OV-d toimusid.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
1) pole välistatud, ehkki kindlalt väita ka ei saa.
2) teatud võimalus on olemas.
3) jah.
4) endometrioosi II aste ei välista spontaanset rasestumist. Võib esineda ka muud põhjus, ehkki pärast 1,2 aastat kooselu ei saa veel väita, et vajate lastetusravi.
5) difereliinravi ajal on rasestumine võimatu, ilmselt ka veel kuu-kaks pärast viimast süsti. Hormoonravi soodustab rasestumist, kui põhjus peitub endometrioosis. Nii et kui rasestute pärast difereliinravi, võis tõepoolest endometrioos rasestumist takistada, aga on ka võimalik, et sel ravil ei olnud tähtsust. Nagu öeldud, 1 aasta on suhteliselt lühike aeg, rasestumine ei pea selle aja jooksul tingimata toimuma.
AE