Küsimused erinevate ravimite kohta.. 10.08.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23 aastane, lapsi ei ole. Viimased 5 aastat olen püüdnud rasestuda, aga ei ole õnnestunud. Elukaaslane käis ka kontrollis: esimesel korral avastati, et spermatosoidid on nagu aeglased vms, seejärel ta süstis endale 6 nädala jooksul 6 korda mingit rohtu ja kui uuesti kontrolli läks, siis see paranes kuid ei midagi..
Aasta tagasi selgus, et mul on polütsüstilised munasarjad.. muud näitajad olevat korras. Kaks kuud tagasi hakkasin võtma Metformini tablette ja neli kuud tagasi hakkasin Serophene tablette võtma (pärast menstruatsiooni viiendast päevast / viis päeva järjest/ iga päev 2 tabl korraga). Eelviimasel kuul tegin Ovitrelle süsti endale, kuid ei midagi- ei jää rasedaks. UH-s ei ole mulle ka midagi rohkemat öeldud..
Kuna mu enda arst on hetkel puhkusel, siis loodan, et oskate Teie mu küsimustele vastata..
Et teada saada kas munajuhad on ikka läbitavad, kas seda näeb UH-s või selle jaoks on mingid muud protseduurid?
Kui kaua võib Serophenet järjest üldse võtta? Kas pausi ei pea sisse tegema? Ning mitu kuud järjest võib Ovitrelle süsti teha? Milliste ravimite kohta peaksin uurima oma arstilt, et ikkagi loomulikul teel rasedaks jääda (mitte kunstliku viljastamise teel, sest see on viimane variant, mida tahaksin)?
Mida Teie mulle soovitaksite kõige enam?
Kui aus olla, siis olen murest murtud, sest 5 aastat oleme elukaaslasega proovinud ja proovinud kuid tulutult ja alla ei taha ka anda :(
Oleksin väga tänulik, kui Te saaksite mu küsimustele vastata!

Neiu Tallinnast!

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Teie kirjast ei selgu, kas serophene abil õnnestus foliikuli kasvu ja ovulatsiooni esile kutsuda. Kui õnnestus, tasub ravi jätkata ja rasestumist oodata kuni aasta aega. Seda muidugi tingimusel, et mehe näitajad on piisavalt head ja munajuhad on läbitavad. Tavalise ultraheliga ei saa munajuhade läbitavust hinnata.
Soovitan pöörduda lastetuse ravi spetsialisti vastuvõtule mõnes kunstliku viljastamisega tegelevas kliinikus.
AE