valud maos 07.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 43a naine...tihti on kõrvetised ja päikesepõimiku kohal on ka valulik...nüüd tehti väljaheiteanalüüs-reaktsioon verele...selle põhjal ütles perearst, et haavandit ei ole...et tegu on lihtsalt maolukuti lõtvusega...kas valud võivad ka sellest lõtvusest tingitud olla (tihtipeale on peale sööki ka iiveldus)...ultraheliga uuriti ka sappi- ei olevat ka seal midagi viga...kas on võimalik, et emaka kasvaja annab valusid ka mao piirkonda? Tänan.

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Väljaheite analüüsi järgi annab õelda, seda kas on näiteks seedetrakti verejooks (siis on veri väljaheites positiivne). Kas aga maos on haavand või mitte, siin annab nii mõndagi kaebuste iseloom ja seedetrakti endoskoopilised uuringud.

Kui on tihti kõrvetised, siis on tõenäoline, et on tegemist reflukshaigusega ning maosisu annab tagasi söögitorusse. Nii mõnigi kord võib selle põhjuseks olla ka maolukuti nõrkus. Samas võib olla tegemist ka lihtsalt ülehappere maoga, mis valuni viib.

Haavandi diagnostikas on siiski peamine nn. "sondi" neelamine.

Emaka healoomulised kasvajad ei anna valu mao piirkonda reeglina.

TR.