iiveldused 28.10.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Kas pärast söömist 3-4 tunni pärast tekkivad iiveldused,nõrkushood,väsimus ja hiljem umbes 8 tunni pärast peale söömist tekkinud külma ja kuuma hood ,käte punetus(oleks nagu vereringehäire) võib olla tingitud kõhunäärme haigusest?(Kõik oleneb muidugi toidust).Arstid pole sobivat ravimit mitme aasta jooksul leidnud.Hakkasin ise tarvitama aastaid tagasi Festali,mis peaaegu alati ka aitab,kui kaugele ei lase (s.t õieti sööd).Arstide poolt soovitatud piimatoidud,saiakuivikud haigushoo ajal ,tekitavad veel hullema olukorra.Kuid hapukas magusad toidud -neid vajan iga päev.Samas ei tohi seda liialt olla.Kui pikka aega võib tarvitada Festali? (mida muidugi Eestist pole võimalik viimasel ajal osta)Vähesed uuringud ei ole leidnud haiguse põhjust.Mida teha?

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Teie küsimusest ei selgu, kas need hood hakkasid niisama heast peast või oli enne seda näiteks mõni suur operatsioon (eelkõige maolõikused).

On üsna vähe tõenäoline, et sellised hood on tingitud kõhunäärmehaigusest, sest kroonilise kõhunäärme haiguse põhjuseks on 80% alkoholi kuritarvitamine. Iiveldus ainusümptoomina on üliharva orgaanilise seedetrakti haiguse tunnuseks.

Festal kui preparaat, mis Eestis oli ja on ülipopulaarne, sisaldab väga vähesel määral seedeensüüme ning tema peatoimet usutakse tulenevat hoopis sellest, et seal on gaaside teket vähendav toimeaine simethicon lisaks.

Võib olla peaksite proovima antidepressandiga, kuid seda peaks kindlasti soovitama Teid täpsemini teadev arst!