mao reflukshaigus? 28.10.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Mul oli väga hea meel, kui avastasin, et Kliinik.ee-sse on lisatud veel käesolev rubriik. Jõudu Teile doktor Remmel!

Ja nüüd läheksin oma probleemi juurde.Olen 24-aastane naine. Ligi aasta tagasi hakkasid vaevused kõhuga. Pidev puhitustunne, gaasid, krooksumine, iiveldus.

Mõnikord nägi kõht välja kui näljahädalisel lapsel, kel kõht ümmarguselt punnis.

Ebamugavustunne ja arusaamatus, mis minuga küll toimub, süvendas stressi ja tegi kõik veel hullemaks.Läksin perearsti juurde ja pärast seda veel paljude arstide juurde, kuni lõpuks gastroentroloogini välja, kus minu magu läbi vaadati gastroskoopia abil.Haavandeid ei leitud, vaid peensooles pidi palju gaase olema.Lõplikuks diagnoosiks oli mao reflukshaigus, mis pidi noortel tüüpiline olema.Välja kirjutati Losec Mups ja rahusti, sest olen suhtelislt emotsionaalne inimene.

Peale seda läks nagu paremaks.Vähemalt ei olnud teadmatust enam.

Ent nüüd, kui on sellest juba üle poole aasta möödas, hakkab kõik nagu tagasi tulema.Loseci´ga pidasin küll vahet, aga see on kallis ja ilmselt ei tohiks seda ka pidevalt võtta.

Kuidas ravida lisaks eelpool mainitud Losecile reflukshaigust- kas ja millistest toiduainetest ma peaksin loobuma?Kas reflukshaigusest võib olla tingitud ka vahel raske hingamine, et ei saa sügavalt sisse-välja hingata?

Millised raviteid võiks juua, et vähendada gaase, sellist ümmargust paistes kõhtu?Millised võiksid olla Losecile alternatiivsed rohud?

Ning veel- kas sellised sümptomid võiks olla tingitud äkki hoopis ristikäärsoolest?

Suurte tänudega,

Jane

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Reflukshaiguse peamiseks põhjuseks on see, et hape maost satub söögitorusse. Osaliselt on selles süüdi söögitoru alosa sfinkteri (sulgurlihase) nõrkus, teiselt poolt on ka tõenäoliselt söögitoru tundlikkus happe suhtes suurem. Reflukshaigus on sage haigus. Õnnetuseks üsna kroonilise kuluga ja ravi seisneb eelkõige teatud eluviiside muutmises: kahakaalu langetamine, kõrge peaalusega magamine, kohvi ja tee vähene tarbimine, suitsetamisest loobumine ning ka shokolaadi ja rasvastest toitudest hoidumine.

Sagedasemateks reflukshaiguse tunnusteks on eelkõige kõrvetised, toidu tulek suhu ning neelamishäire (võib ka olla teiste raskemate haiguste sümptoomiks), mönikord ka õised kõhahood.

Kui on tegemist reflukshaigusega, siis hapet allasuruvaid ravimeid võib tarbida (ja tarbitakse) üsna pikka aega, pole näidatud, et see organismile kahju teeb. Ravimeid on palju ja ravivõimaluste üle pidage nõu oma arstiga.

Raviteede suhtes jään esialgu vastuse võlgu, kuid ma usun, et iga apteeker oskab siin nõu anda kuna need küik käsimüügiravimid