mao valud 28.01.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! mind huvitab kas magu on võimalik ka muud moodi vaadata,kui gastroskoobiga ,näiteks ultraheliga või röntgeniga.mul on mao valud kestnud juba 15 aastat ja olen ka kontrollis käinud,nendel samustel uuringutel aga viimane kord ei õnnestunud neil selle aparaadiga vaadata ,sest mul jäi hing kinni ja enam ma ei julge seda protseduuri korrata.mulle öeldi,et mul on mao limaskesta põletik.aja möödudes on aga magu aina hullemini valutama hakanud .palun öelge kas on võimalik muud moodi seda uuringut teha ja kidas?
Ette tänades Piret!

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere Piret.
Valudel kõhupiirkonnas on mitmeid põhjusi, millest tõesti "maovalud" on sagedasemad. Mis valude all Teie kannatate, ei oska ma aimata, aga mao uurimisega on küll nii, et täpsemat metoodikat mao sisekestade hagiusseisundite avastamiseks gastroskoopiast ei ole.
Uuring on lihtne, segab vaid uuritava ärevus. Selle leevendamiseks kasutan mõnikord veresoonde süstitavat ravimit.
Arstide poolest saab uuringuga ikka hakkama kui patsient soovib. Viimasel on aga ka vabadus keelduda. Sel puhul jääb küsimus mao haigusest-tervisest lahtiseks.
Julgust,
dr Kariis