JÄMESOOLE VÄHK 16.05.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

TERE,MINU ISAL OLI JÄMESOOLEKASVAJA, TA ELAS PEALE OPPI 17 AASTAT SIIS LÕID SIIRDED VÄLJA.KUI SUUR ON TÕONÄOSUS TEMA TÜTREL VÕI TÜTREPOJAL JÄÄDA VÄHKI JA MILLISENA VÄLJENDUB SEE HAIGUS,KUIDAS TEHA UURINGUID KONTROLLI MÕTTES?TÄNAN.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere,
Kui isal oli jämesoolevähk, siis risk Teil haigestuda on 2-3 korda kõrgem. Samas sõltub haigeksjäämise tõenäosus paljudest muutustest organismis. Tõsisem oleks olukord siis kui Teie ja sugulased põete perekondlikke polüpoosseid haigusi.
Oluline oleks ehk teada, et soolevähi haigus esineb 90 % haigetel pärast 50 eluaastat. Teie vanus pole teada. Valikuuring on jämesoole endoskoopia ehk koloskoopia, mis on kättesaadav hästivarustatud haiglates. Konsulteerige perearstiga või gastroenteroloogiga uurimisvõimaluste suhtes.
Tervitan.
Dr. Kariis