kõhuvalu 10.12.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 27-aastane naine. Mul on pidevalt kõhuvalud, mis on nüüdseks kestnud natuke üle aasta. Valutab just alakõht, nabast allapoole ja keskelt kahelt poolt küljelt. Valuga kaasnevad gaasid, alakõhu puhitus, kogu aeg on ebamugavus- ja raskustunne kõhus. Kõht lahti ei ole. Vahepeal olin mõnda aega kimpus ka kõhukinnisusega, aga kui hakkasin palju keefiri jooma, läks see üle. Olen püüdnud toitumisega kõhuvalusid kontrolli all hoida, see tundub vahepeal aitavat, aga kui hoog peale tuleb, ei tundu valud üldse söömisega seotud olevat. Vahepeal kestsid tugevad valud umbes nädala paarinädalase intervalliga, mil valud olid väiksemad ja gaase ja puhitust esines ka vähem. Viimased 3-4 nädalat on kõht valutanud aga praktiliselt kogu aeg. Öösel üldjuhul valusid ei ole, kui hommikul tõusen, siis umbes tunni jooksul tekivad. Käisin perearsti juures, kes kõigepealt kirjutas maohappesust vähendavat preparaati, mis ei aidanud, siis suunas gastroenteroloogi kontrolli. Kirjutati kõigepealt Festali, misjärel kaks esimest päeva oli kõik korras ja tundus nagu oleks probleem lahendatud, siis algasid kaebused uuesti. Kuna koos gaasidega tuleb soolest välja ka lima, kahtlustati põletikku ja tehti koloskoopia, aga midagi ei leitud. Öeldi, et sool väga puhas ja korras. Millest võiksid need valud tingitud olla? Kas on võimalik neid kuidagi leevendada, sest hetkel on elukvaliteet tugevasti häiritud? Natuke üle kahe aasta on mul olnud hormoonspiraal. Valud algasid, kui spiraal oli sees olnud pisut üle aasta. Kas võivad need valud sellest kuidagi tingitud olla?

Aitäh!

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!Lugedes Teie kaebusi ning koloskoopial leitud normi leidu, arvan, et kõige tõenäosem on, et tegemist võiks olla colon irritabilega ehk maakeeli soole ärritussündroomiga. Eelkõige noortel inimestel esinev haigus, mille puhul soole tundlikkus on suurenenud seesmistele ärritustele. Sel juhul ei leia me muutusi ei vereproovis, ega instrumentaalsetel uuringutel. Mõnikord võib haigustunnuseid esile kutsuda teatud toiduainete tarbimine (mis konkreetselt Teile ei sobi peate ise välja testima) ning stresssituatsioonid.

Igas gastroenteroloogia õpikus alustatakse ravi peatükki sellega, et patsient peab teatud määral kohanema oma haigustunnustega, spatiliste valude puhul on näidustatud lõõgastavad vahendid, mõnikord võib kasu olla ka antidepressandist.

Kui prevaleeruvad gaasid, siis võiks soovitada espumisaani.

Hormoonspiraalist on väga vähe tõenäone, et need kaebused tekivad.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Gastroenteroloogia

kõhuvalu naba piirkonnasTereolen 25 aastane naine. Olen 3-ndat kuud rase. Muret teeb mulle kõhuvalu, mis tekkis mul peale sööki nabapiirkonnas. Arvan ise, et see valu ei ole seotud raseduse ...

Vastas dr Triin Remmel

Tere!Kui olete rase, siis esmaselt peaks siiski nõu pidama oma naistearstiga. Raske on mingi konkreetse haiguse võimalikkuse kohta siin nõu anda.TR.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi