Gastriit 27.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Olen 40 aastane naisterahvas, normaalkaalus.

Mul diagnoositi hiljaaegu ägedat maolimaskesta põletikku. Kirjutati välja ravim Lomac-20, mida ma võtsin kümme päeva, 1 tbl päevas. Pärast ravi lõpetamist hakkasid valud maos ennast uuesti tunda andma.

Helistasin perearstile, kes kirjutas mulle veel ühe karbi Lomac-20 ja taas kümme päeva 1 tbl päevas. Sellega nagu ravi lõppeski. Ma ei saa küll öelda et mul oleks tugevaid valusid mao piirkonnas, kuid aeg ajalt annab ta end tunda.

Kas see ravi on piisav ja kuidas on võimalik teada saada, kas ma ikka olen terve? Ma esitasin selle küsimuse ka perearstile, kuid tema vastuseks oli, et neid uuringuid ei tehta nii sageli - kui siis kord aastas või kahe aasta tagant. Murelikuks teeb mind aga asjaolu, et mao haigused meie suguvõsas ei ole mingi haruldus, kuna maovähk on peaaegu olnud pooltel surma põhjuseks.

Sooviksingi teada, kuidas haige peab toimima, et olla siiski kindel, et olemasolev haigus ei kipuks krooniliseks jääma? Toitumisel soovitatakse kergemaid ja hästi seeditavaid toite. Samas soovitatakse kasutada taimeõlisi, pean silmas külpressitud oliivõli. Kas on soovitav teda ka lusikaga võtta, enne? või pärast sööki?, kui teda just toidu sisse panna ei soovi.

Kuna kasutan rasestumisvastaseid tablette (Harmonet), siis kas on nendel samuti mingi kahjulik mõju maole?

Tänan Teid nõuande eest.

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Sain Teie kirjeldusest aru, et tegemist oli pindmiste muutustega (nn. erosiivse gastriidiga) maos. Sagedamini tekivad sellised kahjustused mitmete ravimite kasutamise järgselt (näiteks diklofenak, ibuprofeen, ka aspiriin), stresssituatsioonis, alkoholi tarbimine, suhteliselt harva mitmesuguste krooniliste haiguste puhul kaasuvalt (sellisel juhul on ka teisi olulisi haigustunnuseid). Rasestumisvastased vahendid üldiselt maole halvasti ei toimi.

Kindlasti ei vaja selline leid sagedast mao uut endoskoopilist üle vaatamist (gastroskoopiat). Hapet alandavate ravimitega, mille hulka kuulub ka lomak (e omeprasool, meil kasutusel ka rida teisi analooge nagu losec, omep, gasec jt.) on võimalik edukalt mao limaskesta muutusi ravida. Usun, et see aitas ka Teie puhul hästi. Selge on ka see, et sellisest ägedast maopõletikust ei arene kunagi välja maovähki.

Kas haigus võib krooniliseks muutuda? Juhul kui kahjustust esilekutsuvad faktorid jäävad toimima, siis võib uusi ägenemisi muiudgi tekkida. Nii mõnigi kord vajavad sellised patsiendid pidevat ravi või siis kaebuste tekkel (nn. on demand ravi).

Mis puutub oliiviõlisse - ei usuks nagu, et selle pidev tarbimine maole midagi erakordselt head teeks (vaevalt, et ka muiudgi kahju).

TR.