söögitoru song 17.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 37.aastane naine. Juba lapsena olid mul vahetevahel kõhuvalud ja siis leiti, et viga on sapipõies. Viis aastat tagasi läks aga asi päris hulluks, sageli olid peale sööki tugevad kõhuvalud ja mõnikord ka palavik 39 kanti. Uuringute tulemusel selgus, et on jämesoolepõletik. Sain raviks Salazopyrini ja aasta pärast enam jämesooles viga ei leitud.

Valud ja iiveldus aga jätkusid, kuni avastasin, et põhjus on selles, et ma ei talu piima (olin aga just palju piimatoite tarbinud, kuna arvasin, et need on seedimisele paremad). Enesetunne läks poole paremaks, kuid siiani on mul peale rasvasema või vürtsika toidu söömist tihti iiveldus ja halb enesetunne.Nüüd näitas gastroskoopia, et mul on söögitoru song ja maos väike põletik. Mis võib olla sellise songa tekkepõhjus? Kuidas on seda võimalik ravida?

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Söögitoru song on üsna sage leid nii gastroskoopial kui ka mao röntgenuuringul. Seda leitakse isegi kuni 50%-l inimestest, reeglina ta kaebusi ei põhjusta. Mõningatel juhtudel vüiks neil inimestel olla sagedamini kõrvetisi. Iivelduse põhjustajana väheusutav.

Ravi söögitoru song ise reeglina ei vaja. Kui on tegemist väga suure songaga, millega kaasub söögitoru lõpposa põletik vöi kaebused nagu kõrvetised, neelamistakistus vm., siis proovitakse ravi hapet alandavate ravimitega. Operatiivset ravi kasutatakse üliharva ja seda tüsistunud juhtude puhul.

Rohkem muretseksin ma varem pandud jämesoolepõletiku diagnoosi üle kuna kui tegemist oli tõesti põletikulise soolehaigusega (Crohni tõbi või ultseroosne koliit), siis see võib ilma ravita kindlasti uusi ägenemisi anda.

TR.