hepatiit 24.02.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tänan vastuse eest aga kuna analüüside järgi on B ja C hepatiit mul veres, ju ma siis ikka põen. Ka kroonilisega võivad ju ALT ja AST korras olla. Jääb lihtsalt arusaamatuks, kuidas see haigus, mida peetakse nii kergelt nakkavaks, ei ole siis nakatanud mu partnerit. Ja millised on ikkagi siis selle kroonilise vormi ägenemise korral haigustunnused.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Ahaa!
Tegelikult on ikka nii, et kui ALT ja AST on korras, siis maksa aktiivset põletikku ei ole. Kas teil on viirus veres või mitte, seda näitavad täpsed analüüsid. Kui viirus tõesti on, siis siis nimetatakse sellist olukorda viiruse kandluseks, aga maksa põletikust räägime ikka siis kui maks laguneb. Viimase kohta annavad tunnistust maksa analüüside nihked.
Oma partneri nakatamiseks soovitan teil kasutada süstalt, siis on üsna kindel, et haiguse edasi annate. Sugulisel teel nakkab C viirus üpris halvasti (umbes 5 % ülekanderiski), B viirus märksa paremini. Siiski peaks olema suurema nakkuskindluase saamiseks aktiivne verine seks.
Jõudu,
dr kariis.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Gastroenteroloogia

hepatiit c

tere. mul kais kulas yks noormees, kes kellel on hepatiit c. ta einestas meil. kas see haigus voib noude kaudu edasi meile kanduda?

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Nõude kaudu ei kandu. Kutsuge ta julgelt veel külla! Soovitan siiski teineteist mitte hammustada, sest haigusetekitaja antakse edasi verega.
Julgust,
Dr Kariis

Loe edasi

c hepatiit

olin doonor ja mul avastati c hepatiit, esimesel korral kui doonor olin siis ei avastatud midagi aga aasta hiljem taas verd andes avastati hepatiit, kas see tähendab et selle vahepealse aasta jooksul nakatusin? ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Verekabinet uurib kõikide doonorite verd C hepatiidivastaste antikehade suhtes, mis tekivad kuni 2 kuud pärast nakatumist. Maksa põletiku esienemisest annavad tunnistust AST ja ALT nihkhed, ...

Loe edasi

rasedus ja autoimmuunne hepatiit

Sooviksin teada kas ja kuidas mõjutab autoimmuunne hepatiit raseduse kulgu ja lapse arengut?

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Igasugune krooniline haigus muudab raseduse komplitseeritumaks. Siiski ei ole sageli probleemiks niivõrd haigus ise kui selle raviks kaustatavad ravimid. Jmmunosupressiivne ravi on raseduse ...

Loe edasi

hepatiit

Kuhu peaks pöörduma kui ma soovin ennast kontrollida erinevate hepatiitide suhtes?

Vastas dr Toomas Kariis

Piisab perearstist. Klassikaliselt uuritakse kahe erinevaviiruse B ja C esinemist vereanalüüsi abil. Viimased on odavad ja võimaldavad selgitada,kas olete terve.
Hepatiitide diagnostikaga tegelevad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi