Hepatiit c 01.10.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 22.a noormees
Mul diagnoositi 2 aastat tagasi hepatiit c, pole veel siiamaani arsti juurde läinud? Kui kiiresti hepatiit c kahjustab ja hävitab organismi?
Millist toitumist on vaja järgida?
Kas võib öelda ,et elule on kriips peale tõmmatud või on võimalik sellest haigusest paraneda?
Kas arstiteadus võib sellest veel minu elu jooksul võitu saada?
Olen kuulnud ,et on võimalik hiljem maksa siirdamine palju see umbkaudselt maksta võib ja kui võimalik see on?

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Kulla mees! Kaks aastat istub kodus ja unistab maksasiirdamisest! C hepatiidi ravi on Eestis võimalik saada tasuta Tartu ja Tallinna gastroenteroloogide juhendamisel. Kõigile haigetele kahjuks ravi määrata ei saa. Ravi efektiivsus sõltub haiguse genotüübist ja on üldiselt madal, aga Teie ravi prognoosist tuleks rääkida ikkagi konkreetseid andmeid arvestades.
Üldistavalt kulgeb C hepatiidi krooniline vorm salakavalalt ja põhjustab kümnete aastate jägselt maksatsirroosi. Praktiline oleks mõelda, et kroonilise C hepatiiti põdemine noorukieast alates lühendab eluiga. Kui palju täpselt, on raske väita kuna sageli ei ole võimalik täpsustada haigestumise aega ja seetõttu vastavate elulemusuuringute tegemine on raske.
Võtke ühendust kogenud gastroenteroloogiga ja asi saab selgem!
Dr. Kariis

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Gastroenteroloogia

hepatiit c

tere. mul kais kulas yks noormees, kes kellel on hepatiit c. ta einestas meil. kas see haigus voib noude kaudu edasi meile kanduda?

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Nõude kaudu ei kandu. Kutsuge ta julgelt veel külla! Soovitan siiski teineteist mitte hammustada, sest haigusetekitaja antakse edasi verega.
Julgust,
Dr Kariis

Loe edasi

c hepatiit

olin doonor ja mul avastati c hepatiit, esimesel korral kui doonor olin siis ei avastatud midagi aga aasta hiljem taas verd andes avastati hepatiit, kas see tähendab et selle vahepealse aasta jooksul nakatusin? ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Verekabinet uurib kõikide doonorite verd C hepatiidivastaste antikehade suhtes, mis tekivad kuni 2 kuud pärast nakatumist. Maksa põletiku esienemisest annavad tunnistust AST ja ALT nihkhed, ...

Loe edasi

rasedus ja autoimmuunne hepatiit

Sooviksin teada kas ja kuidas mõjutab autoimmuunne hepatiit raseduse kulgu ja lapse arengut?

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Igasugune krooniline haigus muudab raseduse komplitseeritumaks. Siiski ei ole sageli probleemiks niivõrd haigus ise kui selle raviks kaustatavad ravimid. Jmmunosupressiivne ravi on raseduse ...

Loe edasi

hepatiit

Kuhu peaks pöörduma kui ma soovin ennast kontrollida erinevate hepatiitide suhtes?

Vastas dr Toomas Kariis

Piisab perearstist. Klassikaliselt uuritakse kahe erinevaviiruse B ja C esinemist vereanalüüsi abil. Viimased on odavad ja võimaldavad selgitada,kas olete terve.
Hepatiitide diagnostikaga tegelevad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi