Luumurrud 18.04.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tervist! Pole päris kindel, et pöördun õige inimese poole. Mul on laps kolmel korral kahe aasta jooksul murdnud parema käe kodarluu. (6-aastane) Tegemist on hõblukese kehaehitusega, muidu tavalise rõõmsameelse vahva poisiga, ei ole hüperaktiivne tuuseldis, 1,5 aastat vanem vend on jässakam nö tugevama kondiga ja märksa rahutuma iseloomuga.

Kaks esimest murdu olid turnikatelt kukkumised, viimane värske õnnetus tekkis jalgpalli mängides, mina ise lõin palli, üldse mitte täisjõuga, aga küllaltki kaugelt ja tema kaitses end väravas käega. Lastesuuruses (nr.3 pall). Kas see, et tema luudel on vähe lihaseid tekitab olukorra, kus luud jäävad abitusse olekusse. Milliseid täiendavaid uuringuid võiksime teha? D-vitamiin ja Kaltsium vereprooviga? Mida veel? Ei taha uskuda, et lihtsalt ebaõnn 3x meid tabanud on. Eelmisel korral oli toetuseks nael 2 kuud käevarres, seekord pääsesime kergemalt ja kips 2,5 nädalat. Spordikeeld esialgu 5-6 nädalat. Sport on peres üldiselt au sees, kuidas toetada last selles olukorras. Üks väike inimene ei peaks selliste muredega tegelema ja laste luud-kondid peaks ju olema just elastsemad?

Tänan abi eest!

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere!

Kui luumurrud on põhjendatud, see tähendab, et on tekkinud trauma tagajärjel, ei peaks liialt muretsema. Teie jutust võib aru saada, et teie lapse puhul need pigem on põhjendatud trauma tõttu juhtunud. Kuna lühikese aja jooksul on käsi mitu korda vigastada saanud, võis ka see viimane murd just seetõttu lihtsamini juhtuda. Ebaõnn tõesti, kuid kirja teel ei välista kindlasti ka muid põhjuseid.
Uuringute osas ei ole ma kindlasti õige ininene soovitusi andma, kuid põhilised, mida kontrollida, olete juba ise kirjutanud. Konsulteerige palun oma perearstiga.
Spordiga soovitan ikka pärast pausi jätkata ja lubada lapsel olla aktiivne. Õnneks lapse luud-lihased arenevad ja paranemine toimub kiiresti. Soovitan ka pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule, kes näitab, kuidas saaksite korduvalt vigastatud kätt tugevdada, et ennetada uusi traumasid. Käe aktiivne kasutamine on oluline, et aidata kaasa taastumisele.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut