Lastel põlvevalu 03.02.22 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen treener ning viimasel ajal on tüdrukud, (12-13a, jalgpall) kaevanud põlve- ja hüppeliigese valule.
Kui teha kükke ja etteasteid, siis käib valu läbi. Kas tegu võib olla ülekoormusega? Kasvamisest tingitud valuga? Kuidas peaksin treenerina käituma? Trennid on vaid 2x nädalas. Kas peaksin need tüdrukud (3-4) saatma perearstile? Ja samas n-ö vähendama nende tüdrukute koormust puhkuse andmisega?

Ise ma neile mingeid geele ei julge määrata, sest meditsiinilist haridust pole. Ütlesin, et kui kodus on hüppeliigest tugevdav side või põlve alla käiv koormusside, võib neid kanda.

Ette tänades

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Selles vanuses esineb sageli põlvevalusid. Täpset põhjust hetkel nii raske öelda, kuid võib tõesti olla seotud nii koormuse kui kasvuspurdiga. Sageli on valude tekkimise põhjuseks mitteregulaarne koormus: pikk koolivaheaeg, haigusperiood, vigastus vms, mille järgselt alustatakse taas intensiivse trenniga. Hea oleks siiski treenida regulaarselt või arvestada treeningu intensiivsusel sellega, kui lapsed pole pikalt trenni teinud.

Trennis soovitaksin harjutusi neile kohandada: katsetada dünaamiliste asemel isomeetrilisi (nt staatiline poolkükk vastu seina) või üldse istudes, lamades, seina najal, koos trennikaaslase abiga vms. Leida neile harjutused/tegevused, mis täidavad oma eesmärki, kuid üleliigselt valu ei põhjusta. Kui treeningu kohandamine siiski olulist muutust ei anna, võiks mõelda alles treeningpausi peale.

Valude leevendamisel võib abi olla ka venitamisest ja/või rullimisest, intensiivsemast lihastreeningust vms.
Alati võib soovitada peale trenni kasutada külma (külmakott, -sprei või -geel), mis aitab valu vähendada.

Pigem soovitaksin lastel pöörduda füsioterapeudi poole, kes oskab anda täpsemaid soovitusi, mida teha oleks vaja. Ka endal on lihtsam treeninguid läbi viia, kui füsioterapeudi poolt konkreetsed soovitused olemas.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut