Ühepoolne puusaliigese valu 23.12.20 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Palun nõuannet seoses püsiva valuga puusaliigese piirkonnas. Valu tekkis kolm aastat tagasi raske füüsilise tööga välitingimustes (raskuste tõstmine ja kandmine), oli alguses n-ö näriv ja raske oli hommikul liikuma saada, toolilt tõusta, sokki-saabast jalga panna jne
2020 märtsis tõstsin raskust ülakeha pöörates, mille tagajärjel valu ägenes, palusin PERH-is röntgenpildi teha. PERH spetsialist ja perearst ei leidnud kahes röntgenülesvõttes puusaliigeses muutusi (luulised struktuurid ja kõhr pidid olema haiguslike muutusteta). Tegelik terviseseisund oli märtsikuus 2 nädalat väga halb – kõndida sain aeglaselt, kui tegin ettevaatamatu liigutuse, läbis puusa elektrilöögi taoline valu. Nädal peale traumat lisandusid nimme ja õlavöötme sähvivad valud. Vahel tõmblused ja krambid jalas. Valu kiirgumist istmiku piirkonda, jalga ei ole täheldanud. Lamavas asendis esineb rebiv, kiskuv valu liigese piirkonnas. Valulik on ainult parempoolne puusaliiges, vasakul pool igasugused kaebused puuduvad.
Kuna pean tööl kiiresti kõndima, on lisandunud veel liigese raksumine (kui kõndimisel on haige puusaga jalg maas, toetudes päkale, on sel hetkel kuulda igal sammul tuhmi raksumist liigeses). Katsudes on väga valulik puusaliigese eesosa, välimine külg. Jooksmine on võimatu, samuti sirge jala tõstmine küljele. Faber test – parema jala põlve ei saa üldse väljaspoole painutada (test on iseseisvalt, mitte spetsialisti teostatud).
Retseptiravimeid määratud ei ole.
Millised uuringud saaksid diagnoosimisel abiks olla?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Arvan, et kuna RÖ põhjal on luulised struktuurid muutusteta on tegemist pehmete kudede haigusseisundiga.

Soovitan pöörduda füsioterapeudi poole, kes teostaks manuaalseid lihasteste, selgitaks välja problemaatilised piirkonnad ja teostaks venitusi või teisi pehmekoe teraapa võtteid antud piirkonna vabastamiseks/ lõdvestuseks.

Diagnoosimiseks võib abi olla ultraheli uuringust aga esimese hooga pole see vajalik.

Tervitades,
Priit Ailt