põlve trauma 08.10.20 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere.Soovin nõuandeid,kuidas edasi toimida peale1 kuu möödumist põlvevigastusest.Teen füüsilist tõõd 12-tunniste vahetustega,mille jooksul teisaldan kaupa umbes 500kg või rohkem.Diagnoos oli põlve muude ja täpsustamata osade distorsioon ja distensioon.viibisin 9päeva haiguslehel,kasutasin arxocia 90 1tbl päevas 5 päeva ja 4 nädalat ortoosi.Praegu ei tunne ikka end nii hästi,et ilma ortoosita tõõl olla.

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere!

Põlve funktsiooni täielikuks taastumiseks on soovitatav teha harjutusi. Arvestades Teie töö iseloomu ja põlve traumat, on oluline alustada põlve tugevdavate ja stabiliseerivate harjutustega.
Lihtsamad harjutused, mida võiksite igapäevaselt teha:
1) Selili, sirutage-painutage põlve maksimaalses liikuvusulatuses 20-30x
2) Selili, tõstke 10x aeglaselt sirget jalga üles
3) Selili, põlved kõverdatud. Tõstke 10x puusad maast lahti.
4)Tõuske 10x toolilt püsti ja istuge aeglaselt tagasi toolile.
5) Seiske ühel jalal ja proovige sälitada tasakaalu 60sek. Kui tasakaal on hea, proovige teise jala varvastega puudutada põrandat ees, taga, vasakul küljele ja paremal küljel. Proovige ühel jalal tasakaalu säilitada terve see aeg, kui teine jalg liigub. Tehke nii 10 ringi.

Oluline on harjutusi teha enesetunde järgi. Harjutused ei tohiks põhjustada valu süvenemist. Korduste arv on soovituslik. Harjutuste edenedes võib lisada seeriaid/kordusi, näiteks teha 2-3 seeriat ja 10-15 kordust. Jätkake harjutustega, kuniks valu leeveneb ja põlv tundub taas tugev.

Valu leevendamiseks võite ka põlvele asetada 10-15 minutiks külmakoti. Ortoosist on soovitatav järk-järgult loobuda. Kui põlv on piisavalt tugevaks treenitud, ei ole ortoosi kandmine enam vajalik.

Vajadusel pöörduge füsioterapeudi konsultatsioonile!

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut