Achillisuse kõõluse rebendi ennetamine 28.05.15 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere,

Kuu aega tagasi korvrpalli trennis, rebestasin achilliuse kõõlust, mille tagajärel tehti ka operatsioon. Kirurg Ütes,et treenima saan hakata intensiivselt alles 6 kuu pärast. Küsimus: Kas tulevikus treenides peaksin vigastatud jalga kuidagi teipima või ostma spetsiaalse sideme, et ennetada sama vigastust? Kas on anda mingeid näpunäiteid, soovitusi?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Achilliuse kõõluse rebendist taastumine on pikk protsess ja juhul kui soovid tulevikus samal tasemel edasi sporti teha, nõuab korraliku taastusravi.

Uue rebendi võib põhjustada liiga jäigaks jäänud kõõlus, ehk siis kui pole taastunud kõõluse normaalne pikkus ja elastsus, ehk siis adekvaatne venivus koormusel. Teiseks võib uue rebendi põhjustada säärelihase lihasnõrkus. Selleks tuleks teha pidevalt jõuharjutusi säärelihastele. Kolmandaks võib kõõlus uuesti rebenede, kui ta on kasvõi kergelt põletikuline, sellisel juhul on keha kordinatsioon ja tasakaal langenud.

Taastumise ajal tuleks kasutada erinevaid teipimistehnikaid. Lasta kõõlusel korralikult taastuda - piisavalt elastne kõõlus ja adekvaatne jõud lihastes.

Spetsiaalset sidemet kõõluse toetuseks ei ole, kuna kõõlus peab liigutamisel liikuma. Külgsidemete puhul saame rääkida tugedest.

http://www.stoneclinic.com/achilles-tendon-repair-rehab-protocol

Siin on üks ravijuhis, mis ajaks peaks midagi korras olema jne. Samas soovitaksin ravi algfaasis kindlasti iga paari nädala tagant füsioterapeudi juures käimist, et ravi oleks õiges faasis. Hiljem pole see enam nii oluline.

Ühesõnaga mida parem on su taastusravi, seda väiksema tõenäosusega trauma kordub. Kiirustada ei tohiks, pigem teha asju järjestiku, nii nagu keha lubab.

Priit Ailt