Kas ravi vajaks muutmist ? 20.02.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
II tüübi diabeedi diagnoos sai kinnitust juba 18 aastat tagasi.(Teie enda kinnitatud diagnoos)
Peale seda ma eriarsti juurde pole pääsenud, raviga on tegelenud perearst. Ravi iseenesest on põhiliselt piirdunud retsepti uuendamises ja korra aastas on ka vereanalüüs tehtud. Ravi siis 2X päevas metformiin 850 ja viimastel aastatel lisandus 1X forxiga 10mg. Häirib mind aga see, et vere näidud on kuskil alates 2017 aastast üle referensi .B-HbA1c 7-8. (aastatel 2006-2017 oli 6-7)
fp-GlucP on olnud 10 +/- 1. Viimase nädala hommikune tühja kõhu sukru keskmine oli 7,8
Tekkinud on ka kaebused jalgadel . Tuimus jalalaba välisküljel ja varvaste piirkonnas (siiski ainult vasakul jalal.. Haavandeid pole tekkinud. Kas üldse on tegu diabeedist tekkinud probleemidega? Perearst pole neid tõsisteks pidanud ,vanust mul ju ka juba 78. Olen kaalunud ka diabeedi kabinetti pöördumist, otsustasin siiski enne Teie professionaalset arvamust küsida.

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Metformiin ja forxiga on diabeedi ravimiseks igati head rohud, kuid glükeeritud hemoglobiin (HbA1c) võiks siiski olla pigem vahemikus 6,5-7,2%. Suure tõenäosusega võiks kaaluda kolmanda suukaudse ravimi lisamist raviskeemi. Diabeedist tingitud närvikahjustus on enamasti sümmeetriline s.t. sokikujuliselt sarnane mõlemal jalal. Seega võib jalalaba tuimus vasakul olla ka mittediabeetilist päritolu. Olukorda aitaks selgust tuua neuromüograafiline uuring. Diabeedikabinetti pöördumine oleks asjakohane.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.