kilpnäärme vaevused 17.01.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul avastati vereproovi ja ultraheli uuringu tagajärjel autonoomne türeoidiit. Kas see haigus saab tekitada kõri piirkonnas tundlikkust (imelik kerge valulikkus, turses tunne ning vahetevahel poomistunne? Kas on olemas mingi ravi nende sümptomite leevendamiseks? Lisaks mainin, et hetkel seal piirkonnas kõris ka mingi tsüst (ca 4 kuud tagasi avastatud). Seega ei saa enam ise ka aru, kas ebamugavuse põhjuseks üks või teine või mõlemad

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere
Autoimmuunset türeoidiiti välja ravida pole võimalik. Tegemist on immuunsüsteemi päriliku veaga, mille tõttu Teie immuunsüsteem ei tunne ära mõnda kilpnäärme raku alaosakest ja käsitleb neid kehavõõrastena ning püüab rünnata. Enamasti ei põhjusta see siiski kilpnäärme talitlushäiret (ei üle- ega alatalitlust) ja mingit ravi sel juhul vaja ei ole. Küll võib kilpnäärme struktuur ja konsistents autoimmuunse türeoidiidi puhul muutuda - kilpnääre sageli tihkestub ja mõnel juhul võib ka mahult suureneda. Koe tihkestumine ja mahuline suurenemine võivad põhjustada mõnel juhul aeg-ajalt esinevat ebamugavustunnet kõri piirkonnas, valuks seda siiski nimetada ei saa. Kui kilpnääre mahult oluliselt suureneb (vähemalt 2-3 korda), võib kaaluda sellise kilpnäärme eemaldamist. Sel juhul on peale lõikust vajalik asendusravi sünteetilise kilpnäärme hormooniga.
Kui kõri piirkonnas on tsüst, siis on oluline tema asukoht ja suurus. Tsüst on healoomuline vedelikku sisaldav moodustis, mis võib olla seotud ka kilpnäärmega, kuid ei pruugi - kaela piirkonnas võib esineda erineva päritoluga tsüste. Soovitan Teil oma perearstiga arutada, mis võib olla Teie vaevuste põhjuseks ja kas kilpnäärme ja või tsüsti eemaldamine operatsiooni teel võiks Teie vaevusi vähendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.