Lümfisõlmede suurenemine 21.04.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Käisin eelmise aasta oktoobris ultrahelis, sest vasakul kaelapoolel on kolm lümfisõlme suurenenud.
Ultrahelist sain vastuseks, et on üks reaktiivne rasvhiilusega lümfisõlm d 0,9cm ning lõuaalusi rasvhiilusega reaktiivsed lümfisõlmed d 1,2cm, d 0,6cm

Lümfisõlmed pole praeguseks väiksemaks läinud. Arvasin, et võib-olla on põhjuseks peetunud tarkusehammas, aga see sai mitu kuud tagasi eemaldatud. Kuna lümfisõlmed on reaktiivsed ja need pole väiksemaks läinud (suurenenud vist ka ei ole), siis kas need ei või viidata mingile probleemile? Minu enda jaoks on need lihtsalt väga häirivad, sest suurenenud valutute lümfisõlmedega ei seostu eriti head diagnoosid.

Perearst ei näe ka vajadust mind kuskile edasi saata.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Reaktiivsed rasvhiilusega lümfisõlmed on tegelikult normaalsed lümfisõlmed, mis on suurenenud reaktsioonina põletikule. Vähihaigusega ultraheli teinud arst neid ei seosta. Ka mõõtmetelt pole lümfisõlmed kuigi suured. Kui siiski tekib verehaiguse või pahaloomulise haiguse kahtlus, peaks tegema kaela ja rindkere kompuuteruuringu.
Kuivõrd on näidustatud edasised uuringud, otsustab perearst. Loomulikult võite ka näiteks sisearsti või onkoloogi eravastuvõtule pöörduda (erakliinikutes saatekirja ei nõuta, kuid uuringute eest peate maksma täies mahus omast taskust). Endokriinhaigusega siin tegemist ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.