Madal kortisool ja põletikulised valud 13.03.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Peale füüsilist pingutust ja stressirohket perioodi 7 kuud tagasi ägenesid teatud lihaste (keha nn nõrkade kohtade) valud. Ei aidanud diclofenak ega erinevad salvid ega massaaz. Ainuke mis aitas, on ibuprofeen. Valud ägenevad päeva teises pooles, kõige hullem on öösel. 4 kuud tagasi tegi ortopeed kortikosteroidi süsti, mis võttis valud ära 1,5-2 nädalaks. Peale seda hakkasid valud vaikselt tagasi tulema. Hetkel ägenevad valud õhtul kella 19 - 22 vahel. Ilma ibuprofeenita magada ei saa.
Lisaks jäin 1,5 kuud tagasi Covid`sse, mis päev-päevalt ägenes ning mis lõppes 10`ndal päeval väga kange antibiootiku raviga perearsti poolt. Antibiootikumid küll aitasid, kuid kõik sümptomid pole siiani kadunud. Keha nagu ei saa hakkama põletikukolletega kehas. Kui hakkasin võtma 400 ibuprofeeni õhtuti, siis covidi haigussümptomid (kurguvalu, köha) peaaegu kadusid. Kui hakkasin võtma 200`st, siis tuli kurguvalu ja köha tagasi.

Lisaks väsin kiiresti, ei tule toime enam stressiga, kõhukinnisus, organismi, naha kuivus kuigi joon umbes 4 klaasi vett päevas + söön puuvilju. 9 kuud tagasi algas hirmutav juuste välja kukkumine.

Kortisool 151 ja ACTH 2,4 hommikul kella 10 aeg.
Kas kõik eelnev ja põletikulised valud ning kolded võivad olla tingitud madalast kortisoolist.
Kas ja kuidas oleks võimalik nii kortisooli kui ACTH analüüsi teha õhtul kella 21:30 aeg, siis kui valud on kõige tugevamad?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Madalad kortisool ja ACTH ei ütle kahjuks muud, kui et Addisoni ega Cushingi tõbe Te ei põe. Mis tõbe Te põete, selgus puudub. Nii ibuprofeen kui liigesesse tehtud kortikosteroid on tugeva põletikuvastase toimega ained. Et nendest on vaevuste leevendamisel abi olnud, viitab võimalikule põletikulisele protsessile. Lisaks veel COVID-19 ja selle jääknähud. Soovitaksin määrata perearsti juures kõik vähegi võimalikud põletikumarkerid ja ehk konsulteerida reumatoloogiga, kes on lihaste ja liigeste põletikuliste haiguste spetsialistid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.